VİOP’ta endeks kontratı güne düşüşle başladı

Borsa İstanbul Vadeli İşlem ve Opsiyon Piyasası’nda (VİOP) ekim vadeli BIST 30 endeksine dayalı kontrat, güne düşüşle başlamasının peşi sıra 3.620 puanda dengelendi.

Ekim vadeli fihrist kontratı, açılışta yer bağan 3.601 puanı görmesinin peşi sıra geçmiş alışılagelen projeksiyon kapanışının yüzde 0,4 altında 3.620 seviyesinden iş görüyor.

Dün satıcılı tıpkı davranış izleyen fihrist kontratı, alışılagelen seansı esbak kapanışın yüzde 2,6 altında 3.635 puandan tamamladı. Endeks kontratı, akşam ezanı seansında ise ufki seyretti.

Analistler, geri MEMLUK Form Bankası’nın (Fed) arka arkaya 3. defa 75 baz puanlık nema artırımına giderek, siyasa faizini 2008’den bu yana sunu faziletkâr seviye olan yüzde 3,00-3,25 bandına çıkarması ve saldırgan adımların ati dönemde bile devam edeceği sinyali vermesinin ardından global piyasalarda riziko iştahının azaldığını söyledi.

Bugün yatırımcıların İngiltere Şekil Bankası’nın (BoE) toplantısından çıkacak kararlara odaklandığını nâkil analistler, yurt ortamında ise gözlerin Türkiye Cumhuriyet Altını Eşkâl Bankası’nın (TCMB) faiz kararına çevrildiğini tabir etti.

Analistler, fen gündeminde ise ev süresince mütemmim yiğitlik endeksi ve sıkı dışında ESIR’de ikinci çeyrek akan işlemler dengesinin öne çıktığını belirterek, beceri açıdan dizin kontratında 3.570 ve 3.540 seviyelerinin bindi, 3.670 ve 3.700 puanın direnç konumunda olduğunu bildirdi.

AA Finans’ın anketine katılan ekonomistlerin çoğu, bir hafta vadeli getiri münakasa nema oranının (siyaset faizi) yüzde 13’te çakılı bırakılmasını bekliyor. Öte yandan ankete katılan 29 ekonomistten 9’u yöntem faizinde 100 temel puanlık, 1’i ise 50 temel puanlık indirim öngörüyor.

Share: