Yaban hayvanlarına peyk vericili strateji

TARIM ve Orman Bakanlığı Tabiat Esirgeme ve Milli Parklar Umumi Müdürlüğünce (DKMP) nesli gözdağı altındaki yaban hayvanlarının korunmasına müteveccih gösteri planı kapsamında; karışık koyunu, ceylan, alageyik, aşılanmamış keçisi, turna, tepeli tarla kuşu pelikan, şah kartal, bozkır kartalı kadar türlere uydu vericisi takıldı. Bu yöntemle, aşılanmamış hayvanlarının yaşam alanları, kafile yolları, tenasül alanları belirlenip, korunacak.

DKMP, yaban hayatında nesli gözdağı yahut risk altında olan hayvan türlerinin korunmalarına müteveccih gösteri planı hazırladı. 100 çeşit üzere hazırlanan cazibe kapsamında nesli hırs altındaki; melez koyunu, ceylan, sığın, aşılanmamış keçisi, turna, tepeli pelikan, şah kartal, bozkır kartalına peyk vericisi takıldı. Vericilerle gerçekleştirilen takip ile yaban hayvanlarının hayat alanları, kafile yolları, tenasül alanları belirlenerek, dulda çalışması yapılıyor. Gözdağı altındaki türlerin korunmasına müteveccih yapılan çalışmada, mehabetli veriler elde edildi.

TURNALAR, TÖDÜRGE VE KIZILIRMAK’TA ÜRÜYORUydu vericilerle sunu gösterişli izlenen türlerin başında turna kuşu bulunuyor. Ense kısımlarına takılan donör ile izleme edilen turnalar amacıyla Sivas’ın koskocaman üreme alanları arasında olduğu belirlendi. Sivas’taki Tödürge Gölü ve Kızılırmak havzasının, turna kuşları amacıyla üreme alanlarının bildirme makro habitatlardan birisi olduğu tespit edildi. Bunun konusunda bu alanların melez hayatı ihya sahası ilan edilmesi amacıyla mesai başlatıldı.ŞAH KARTAL, BOLU-ÇANKIRI ARASINDAYine verici ile izlem edilen şah kartalın Rum popülasyonunun bugüne büyüklüğünde göç etmediği; ancak yıpranmamış doğan yavrularının kendilerine uygun tıpkısı yaşam alanı keşfetmek amacıyla nazik alanları taradığı belirlendi. Kendilerine makul yaşam alanı bulmakta zorlandıkları, umumi yerine Bolu- Çankırı arasındaki orman açıklıklarında üredikleri tespit edildi. 2022 kışında yorgun halde bulunup iyileştirme sürecinden bilahare donör takılarak doğaya bırakılan şah kartalın ise Dağıstan’a gittiği ve elan oradan ayrılmadığı tespit edildi.BOZKIR KARTALI ÇAD’A GİTTİYine donör ile strateji edilen bozkır kartalının ise nüfus büyüklüğü yerine haddinden fazla elan eleştiri aynı durumda olduğu belirlendi. Şah kartalın tersine Türkiye’deki bozkır kartalının muhacir ayrımsız popülasyon olduğu, kışın Çad ve Kamerun ortada bir bölgeye kafile ettiği vericiler ile belirlendi. 2022’de takılan verici ile takibe alınan bozkır kartalının, ağustos sonunda göçüne başladığı, serencam güncellemelere bakarak şu anda Çad’da bulunduğu saptandı.Öte yandan bu sene Kahramanmaraş’ın Elbistan ilçesindeki Nurhak Dağı’nda 50 bin hektarlık alandaki sahaya baştan yerleştirilmesi yapılan 28 yaban koyunu arasından 3’üne donör takıldı. Gene Şanlıurfa’dahi doğaya salınan 2 ceylana dahi donör yerleştirildi. 2 ahu, şu anda 30 ceylanın bulunduğu grup ortamında düzlük alırken izleme çalışmaları sürüyor.

Share: