Yağışsızlık, Manzara Dağı’na zirve tırmanışı işleyen dağcıların fotoğraflarında

VAN’ın Özalp ilçesinde ayrımsız takım dağcı, 2 bin 800 rakımlı Fon Dağı’na zirve tırmanışı yaptı. Dağcılardan Reşit Yıldırımçakar, zirvede 20 santim kar olduğunu belirterek, “Temas sene bu dağın zirvesinde 2 metre kar olurdu. Yürümekte sarp çekerdik. Amma bu sene neredeyse kar bulunmayan. Bu dahi kuraklığın yeryüzü nazik belirtisidir” dedi.

Rota Doğa Sporları Kulübü organizasyonuyla, şita sporları kapsamında Van’ın Özalp ilçesine mecbur 2 bin 800 rakımlı Görüntü Dağı’na tırmanış yapıldı. Kulüp üyesi 5 dağcı, takatli parkurlarda 3,5 saat yürüdükten sonraları 17 kilometre uzaklıktaki Hayal Dağı’na zirve yapıp, kavrayışsız döndü. Dağcılar, sabık sene 2 metre, bu sene ise 20 santimetre bellek bulunduğu Tayf Dağı’nın zirvesini görünce sangılık yaşadı.

‘KURAKLIĞIN YERYÜZÜ BÜYÜK BELİRTİSİ’Dağcı gruba kösemenlik eden arzulu dağcı Ergin Yıldırımçakar, şita sporları kapsamında bu faaliyeti gerçekleştirdiklerini belirterek, “Çokça evire çevire tıpkı tırmanış oldu. Zirveye 3,5 saatte ulaştık. Herhangi Bir sene bu dağın zirvesinde kısaca 2 metreye mümasil kar olurdu. Bu sene az daha hiç kar yok. Bu birlikte kuraklığın bildirme şişman belirtisidir” dedi.

Rota Tabiat Sporları Kulübü Başkanı Sedat Karacan ise Hayalet Dağı’na ikinci kez tırmanış gerçekleştirdiklerini aktararak, “Bu elem, Van Gölü Havzası’ndaki hep faziletli dağları müşahede imkanı sağlayıcı tıpkısı şahika. Aile kocaoğlan olmasına rağmen zirvede neredeyse on paralık kar yok. Güzelce tıpkı tırmanış oldu. Herkesin ayaklarına afiyet” diye niteleyerek konuştu.

Share: