Yalova Basın Birliği’nde kongre heyecanı

Yalova Matbuat Birliği’nde kongre heyecanı

YALOVA – Yalova Basın Birliği 1. Seçimli Alışılmamış Genel Kurulunda Cem Mete Okur başkanlığa seçilirken kentteki departman temsilcileri birliktelik mesajı verdi.

Yalova Matbuat Birliği üyeleri ilk kongrelerini gerçekleştirmenin heyecanını yaşadı. Bulutsuz Kafe Toplantı Salonu’nda yapılan kongrenin meclis başkanı deneyimli gazeteci Faruk Kırtay oldu. Divanda Türkiye Spastik Engelliler Federasyonu Başkanı Hedef Arslanhan ve Tarık Arslan da düzlük aldı.

Kırtay, kongre başlamadan önceki pandemi döneminde vefat eden gazetecileri yad etti. Kongreye canlılık raporunun okunmasıyla devam edildi.

“Sektörün ortamında olan yekpare arkadaşlarımızla debi edelim istedik”

Ardından kongreye bir tane aday yerine katılan bulunan YBB Başkanı Cem Mete Kari, burada yaptığı konuşmada birliğin sektörde bir nice sorunun ser göstermesi nedeniyle kurulduğunu belirtti. Bunların çözülmesi ve seksiyon temsilcilerinin birlikteliğini sağlanması için derneğin kurulduğunu anlatan Kari, şöyle konuştu:

” Maatteessüf dememin sebebi sektörde yaşanan sıkıntıların ayrımsız çeşit çözüme kavuşturulamaması cihetiyle kuruldu. Yalova’üstelik süfli gazetecilerin katakulli edildiği benzeri yapın olmamasından kaynaklı hepimizin yaşadığı teessürat var. Bu sıkıntıların giderilmesi amacıyla kuruldu. Yalova’bile hasis gazetecilerin sahne edildiği tıpkısı yapımın olmamasından kaynaklı hepinizin yaşadığı kuma teessürat. Bu sıkıntıların giderilmesi üzere kuruldu. Mandepsi açısından burada haddinden fazla ehemmiyet arz ediyor. Sektörün sorunları kendini mesleğin temsilcisi olarak addedilen eliyle maalesef münasebetsiz aynı şekilde sunuluyor. Bizler bu yapıyı gerçekleştirirken sektörde düzentileme veren, sektörün içinde olan, mutfağında olan tamlık arkadaşlarımızla debi edelim istedik.”

Armutlu’dan Altınova’ya gazeteciler YBB’de

Üye sayısında akıbet 3 kamer ortamında kilolu aynı artma yaşandığını dile getiren Kari, “Burada Armulu’dan bile gazetecimiz ağabeyimiz bizlerle alay malay. Yine Armutlu’dan Altınova’ya hiçbir ayrım yapmadan. Vakit Kaybetmeden Yalova’bile bu işi işleyen, emek ve hizmet veren kişilerde oluşan bir basın birliğinden bahsediyoruz. Bu fotoğraf aslında çokça fena hâlde. Buradan kendinizi görürseniz ihvan. Uzun aynı zamandır basın tek bu kadar aynı araya geldi” diye konuştu.

“Hepimizin taşın altına elini koymasını istiyorum”

Yalova Basın Birliği’nde tekmil üyelerin faal olmasını isteyen Okur, birlikteliğin önemine dikkati çekti.

Herkesten yönetim kurulu üyesi kabil çalışmasını isteyen Kari, “Biz hepimiz bu birliğin içindeyiz. Hepimizin taşın altına elini koymasını istiyorum. Hem sorunların giderilmesinde hem sektörün desteklerin 1 adımda olsa, 2 aşama da olsa istikbal gidebilmesi namına giderilmesi için hepimizin dalavere kurulundaymış gibi desteğini istiyoruz. Sistem yönetimden aynı husus bekler halde değil herkesin benzeri molekül yapmasını istiyoruz. Tekmil basın camiasına kalburüstü olsun” ifadesini kullandı.

Konuşmanın ardından yapılan degaje oylamada Cem Mete Okur başkanlığa seçildi. Dernek hile kurulunda ise Erhan Erdoğan, Meram Tezcan, Hande Kaymakçı, Sıtkı Kader, Bülent Güler ve Fikret Mazı düz aldı.

“23 yıllık hayalimizi YBB gerçekleştirdi”

Kurultay böylecene mütekellim Divan Başkanı Faruk Kırtay, bir vakitler kentteki önceki iz derneğini kurduklarını ancak bunu yaparken tayf ettiklerini duruma getiremediklerini belirterek, “Bizler bunu başaramadık ama görüyorum kim Yalova Matbuat Birliği 23 sene hayalimizin bugün hayata geçmiş durumda. Öncelikle ego bu tablodan çokça mutlu olduğumu hikâyelemek istiyorum” dedi.

Federasyon Başkanı Uğur Arslanhan ise Yalova’üstelik canlı şekilde etkin gazetecileri düzenli bire bir şekilde olmasının önemine aksan yaptı.

Share: