Yalova Subaşı’da Satranç Turnuvası Heyecanı

NEDİM GÜLER

Yalova Subaşı Belediyesi tarafından bu yıl ilk defa planlı Atatürk Kupası Satranç Turnuvası nazik deste gördü. Türkiye’nin mukavemetli çokça kentinden aralarında milli sporcuların birlikte düzlük aldığı 88 sporcunun katıldığın turnuvanın açım hamlesini Subaşı Belediye Reisi Turan Canbay yaptı.

Subaşı Belediyesi ve Türkiye Satranç Federasyonu işbirliğinde kemiksiz takım, 12 yaş ve şeş, 8 gözyaşı ve altı üç kategoride planlı Atatürk Kupası Satranç Turnuvası düzenlendi. Mehmet Tunalı Toplumsal Tesisleri’nde düzenlenen turnuvaya 88 satranç oyuncusu katıldı. 2 ahit boyunca sürecek olan turnuvaya rabıta yoğundu. Turnuvada ilk hamleyi Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay yaptı. Canbay’ın hamlesiyle alay malay 88 satranç oyuncusu müthiş ayrımsız uğraş içerisine girdi. Rekabetin dorukta olduğu turnuvada ahenkli dakikalar yaşandı.

“ARTIK DA DEVAMI ATI”

Bu yıl ilk defa gerçekleştirilen turnuva hakkında konuşan Şehremini Turan Canbay, “Henüz evvel aynı satranç turnuvası yaptık ama Atatürk Kupası adı altında değildi. Zannedersem 8. Festival öncesinde bu büyüklüğünde açık şümullü olmasa dahi ayrımsız turnuva düzenlemiştik. Bu konuda geçmiş olarak federasyon yetkililerinin aynı talebi oldu esasen rica oradan geldiği amacıyla daha de mutlu etti bizi. Dedik kim Atatürk Haftası ne yapalım? Satranç turnuvamızın adını Atatürk Kupası kendisine belirleyerek birincisini yaptık. İnşallah bundan sonra da devamı gelecek” dedi.

Canbay, “Mükemmel, şu anda turnuvaya katılan sayımız 80’in üzerinde. Duyurular geç olduğu üzere paydaşlık aşkın olmadı amma tabi bu yalnız Yalova’ya özel aynı madde değil. Van’dan, Çanakkale’den ve farklı illerden mevrut sporcularımız dahi var. Türkiye puanlamasına sıkıntı eden aynı turnuva bu. Öylesine aranje ayrımsız turnuva değil. O yüzden elan da balaban bizim üzere bile majör hem beldemizin adını reklam etmek yerine hem dahi gençlerimizin neler yapabildiklerini görüyoruz. İçeride yanlış bilmiyorsam 2 modül üstelik milli sporcumuz var” diyerek konuştu.

Turnuvada değme kategoride önceki 3’e giren sporculara kupa ve satranç saati, 4. 5. ve yer muvaffakiyetli eş sporcuya ile arz başarılı 3 Subaşılı sporcuya madalya ve satranç takımı bergüzar edilecek.

Share: