Yalova’da geleceğin pasta ustaları ezgi ve görsel estetik sırlarını öğrendiler

Yalova’de geleceğin gato ustaları haz ve görsel estetik sırlarını öğrendiler

YALOVA Yalova Üniversitesi Gastronomi Bölümü ile Nene Eş Mesleki ve Maharet Küçük Asya Meslek Lisesi Aş Damı Ikram Azık Bölümü öğrencilerine mesleksel teknik kazanmalarına müteveccih atölye eğitimi gerçekleştirildi.

Termal ilçesindeki tıpkı otel ve Yalova Üniversitesi işbirliğinde gerçekleşen programda İstanbul’dahi 50’ı fazla süredir neşelilik gösteren pastacılık malzemeleri firması eliyle öğrencilere lezzeti pastacılık, tezyin, sepileme ve sunum bahis başlıkların yetişek gerçekleştirildi. Yalova Patika Erdemli Okulu Otel Hizmetleri Kürsü Başkanı Öğretim Görevlisi Yasin Özaslan, öğrencilerin aşçılık programında almış oldukları kuramsal ve uygulamalı eğitimleri pekiştirmek ve zenginleştirmek üzere bu çalışmayı yaptıklarını söyledi. Bölgedeki otellerle yapılan işbirliği protokolü çerçevesinde pastacılık ve çikolata alanlarında işlik çalışması etkinliği gerçekleştirdik. Öğrencilerimiz burada çikolata ve değişik çikolata türevleri ile ilgilendiren yapılacak ve misafirlere izaz edilecek ürünlerin ne aşamalarda lacerem üretildikleri, bittabi sokum edildikleri ve müşterilere pekâlâ izzetüikram edildikleri üzerine burada evire çevire ve müfit benzeri terbiye alacaklar. Bu etkinlikte üniversite öğrencilerimizden 30 mektepli üretime direkt otelin mutfağında katkı sağladılar. Buradaki pastacılık ürünlerinden bir nice yayın çıkardılar ve burada sergilendi. Öğrencilerimizin üretmiş olduğu mahsulat birçok güç yoluyla tadım yapılma fırsatı buldu” dedi.

“Kendimizi yetiştirmek üzere geldik”

Aşçılık bölümü 2. dershane öğrencisi Zeynep Sude Delicesine ise eğitimlerin kendilerinin geliştirmeleri yerine yetişkin olduğuna dikkati çekerek, “Burada kâin ürünlerin pekâlâ yapıldığını, hangi aşamalardan geçtiğini, hangi malzemelerin kullanıldığını ve hangi tekniklerde yapıldığını, makbul ekipmanların uzmanlar aracılığıyla şüphesiz kullanıldığını bellemek için buradayız. Burada tecrübemizi yükseltmek ve saha ortamında şüphesiz çalışıldığını ve az buçuk birlikte kendimizi yetiştirmek amacıyla geldik” dedi.

“Ev sahipliği yaptığımız üzere mutluyuz”

Etkinliğin gerçekleştirildiği otelin Genel Müdürü Rahmi Çağrı Kayaç, “Buradaki etkinlikte pastacılık sanatı, gato bezeme sanatı, sepileme sanatı ve lokma tatlısı sanatı ile müntesip adına üniversite ve ortaöğretim öğrencilerimiz eğitim bilimi gördü” ifadelerini kullandı.

Share: