Yalova’daki Hersek Lagünü’nde kuş türü 248’e yükseldi

Yalova’nın Altınova ilçesindeki Hersek Lagünü’ne, bıyıklı baştankara ve yeşil papağanın gelmesiyle kuş türü sayısı 248’e çıktı.

Bazı türlerin yaz ve şita aylarını ayrı ayrı geçirmesi zımnında “kuş oteli” kendisine da adlandırılan ve Cumhurbaşkanı Kararı ile “stabil korunacak kırılan alan” yerine üstelik tescil edilen Hersek Lagünü, daha önceki 246 olan nev sayısını alana bakir mevrut misafirlerle 248’e yükseltti.

Altınova Belediye Başkanı Zorlu Ağızcıl, yaptığı açıklamada, sonuç sayımlar böylece lagündeki kuş türlerinin artmasından duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Ülkedeki kuş popülasyonunun yaklaşık yüzdelik 50’sini lagünde konuk ettiklerini anlatan Oral, “Bu bizi çok sevindiriyor. Alanımız çok banal olmasına rağmen metrekareye düşen kuş sayımız çok fazla.” dedi.

Altınova Belediyesi Kuş Gözlemcisi Fatih Bülbül ise kuş rasat kulesinin acilen güneyinde, asıl yola andıran sazlıkların ortada gözlemledikleri alanda derbent kuşu olan bıyıklı baştankara ile alanın periferi bölümü ormanlık alanda gözlemledikleri yeşil papağanın Hersek Lagünü’nün eskimemiş misafirleri olduğunu bildirdi.

Share: