Yalovalı öğrenciler termal otelin mutfağında pastacılık eğitimi alıyor

Yalova’da darülfünun ve lisede ait alanlarda öğrenim gören öğrencilere termal otelde kullanışlı pastacılık eğitimi veriliyor.

Yalova Üniversitesinin da desteklediği projeyle öğrenciler çörek üretimi ve süslemesine dair bir nice bilgiyi işbaşı eğitimi ile pekiştiriyor.

Öğrenciler, Yalova Termal’birlikte düzenlenen yetişek programında, pastaların pişirim, saklama ve tüketim aşamalarına dayalı birçok bilgiyi işbaşı eğitim ile öğreniyor.

Proje kapsamında öğrencilere vukuf ve birikimlerini nâkil proje koordinatörü Süleyman Küfür, yaptığı açıklamada, kullanılmamış teknoloji istihsal malzemeleri ve mutat yöntemlerle üretimin imal aşamalarını detaylarıyla anlattıklarını bildirdi.

Sütlü tatlılar ve keklerin yapımını öğrettiklerini tamlayan Küfür, “Bu eğitimin sunma oylumlu konusu, öğrencilerimizle bu mesleğin devamlılığını icat etmek ve tike, pişim ve tadım aşamalarının önemine aksan fayrap etmek. Ürünlerin saklama koşulları, pişirme ve üretim aşamalarına dair vukuf ve birikimlerimizi öğrencilerimize aktarıyoruz. Hedefimiz bu eğitimi ülke geneline yaymak.” dedi.

Proje yöneticisi Rahmi Davet Kayaç ise öğrencilere pastacılık sanatı, yemek teknikleri üzerine işbaşı eğitim bilimi programı düzenlediklerini bildirerek, “Amacımız sektörde yetişen kullanılmamış arkadaşlarımızı bilinçlendirerek sektöre vermek.” ifadesini kullandı.

Öğrencilerden Taha Yüksel Delen dahi okulda yaptıkları nazari ve aplikasyon derslerin dışında bu garip eğitimlerle kendilerini geliştirdiklerini belirtti.

Eğitim programına katılan öğrencilerden Hilal Belletici, “Aldığımız eğitimlerin ve derslerin yanı sıra türlü teorik eğitimlerin önemini biliyoruz. Bizlere bu eğitim imkanı amacıyla emeği geçenlere teşekkürname ederim.” diyerek konuştu.

Share: