Yaşanan çığ felaketinin 14. yılında Zigana Dağı karsız kaldı

Yaşanan çığ felaketinin 14. yılında Zigana Dağı karsız kaldı

GÜMÜŞHANE – Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı’nda 14 sene önceki yaşanan ve 10 huy tutkununun hayatını kaybettiği çığ faciasına şahit olan vatandaşlar, facianın arkası sıra ilk defa bir yıldönümünde Zigana’da kar olmadığını söyledi.

25 Ocak 2009 tarihinde Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı’nda yaşanan çığ faciası hatıralardaki tazeliğini korurken olaya şahit olan mıntıka sakinleri facianın sene dönümünde o anları anlattı. Türkiye’yi ve dağcılık camiasını yasa boğan bedbaht kazanın peşi sıra gelişigüzel sene anma programları düzenlendiğini belirten Feride Ilinek, çığ felaketi ve ardından yaşananları, ‘kıyamet koptu’ diye özetleyerek aradan güzeşte 14 yılda ise Zigana Dağı’nın ilk defa karsız kaldığını ifade etti.

“10 hayat kar altında kaldı, burada facia koptu”

25 Karı 2009 tarihinde gerçekleşen çığ felaketinin haberini ilk aldıklarında çok şaşırdıklarını dile getiren Feride Belirti, “Çığ geldiğini duyduk, insanların kar altında kaldığını öğrendik. Ekiplerin buraya geldiğini hatırlıyorum. 10 emanet kar altında kaldı, burada afet koptu. Yani haberini evvel aldığımızda şaşırdık, nereden, elbette çığ gelebilir diye niteleyerek düşündük. O nokta çığ gelebilecek benzeri yasakçı değildi, dal yoldan geldi. Sonra dereye döküldüler. Biz haddinden fazla üzüldük. Bu yıl Zigana’ya hiç kar yağmadı. Benzeri 3-4 santimetre yağdı bıraktı, ondan sonrası elan bulunmayan. İnsanlar yıldönümünde bu anıtta ihtifal yaparlar, henüz sonraları tutum yaparlar çığın döküldüğü noktaya” dedi.

Gümüşhane’nin Torul ilçesi sınırlarındaki Zigana Dağı’nda 25 Karı 2009 tarihinde meydana gelen çığ olayında tabiat yürüyüşüne çıkan Trabzon Alan Topu Dağcılık Ski İhtisas Kulübü üyesi 17 kişi çığ altında eskimiş, olayda Hüsniye Sarıbıyık, Hasan Mehabetli İsaoğlu, Burçak Hatır, Hüseyin Karaosmanoğlu, Erhan Dikici, Dr. Dursun İnan, Şiddetli Timurcuoğlu, Gülhanım Piyale, Yasemin Denizköpüğü ve Dr. Davut Akdeniz hayatını kaybetmişti.

Share: