Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, kansere ve önsezi hastalıklarına karşı koruyor

Yaz aylarının vazgeçilmezi karpuz, kansere ve önsezi hastalıklarına cebin koruyor

SİVAS – Yaz aylarının vazgeçilmezi olan ve sofralardan fire sıfır karpuz, kansere ve his hastalıklarına cebin korurken diyabet hastalarında mahsus oranda tüketebilecekleri yaz meyveleri arasında kayran alıyor.

Yüzdelik doksanı sudan oluşan ve yaz aylarında sofralardan az sıfır karpuzun faydaları saymakla bitmiyor. İçerisinde mevcut likopen bileşiği sayesinde vücutta göze sağlığının korunmasını ve toksinlerin atılmasını sağlayıcı karpuz, kansere ve kalp hastalıklarına karşı genişlik mefret saf koruyucular beyninde vadi alıyor. Tezgahlardaki yerini kilosu 2 liradan düzlük lamba karpuzu halkın güç ilgisini görüyor. Medicana Sivas Hastanesi Bariatrik Cerrahi Diyetisyeni Cansu Arslan şeker hastalarının birlikte günde üç üçlü tike, tahminî 200 gram lamba karpuzu tüketebileceklerini söyledi.

“Kansere ve önsezi hastalıklarına karşı korur”

Karpuzun A ve C vitamini itibarıyla ensesi kalın olduğunu belirten Diyetisyen Cansu Aslan, “Yaz aylarında sofralarımızda sık sık vadi verdiğimiz bir semere olan karpuz içerisindeki vitaminler, mineraller, hastalık oluşumunu inhibütör biyoaktif bileşenler yardımıyla sağlığımız amacıyla ön plana çıkıyor. Karpuzun A vitamini ve C vitamini içeriği yüksektir. Hastalıklara cebin korur, üzeri defans sistemlerini kuvvetlendirir. İçerisindeki Potasyum dem basıncını düzenlemeye ve vücudun nakit dengesini korumaya yardımcı olur. Isıdam havalarda ter, idrar yoluyla sıvı kaybı kalan vücudumuz üzere bu dideban önemlidir. Al mülevven bağırsak bölük dallı güllü benzeri antioksidan olan Likopen bileşiğinden zengindir. Likopen hücre sağlığının korunmasında, toksinlerin vücuttan atılmasında etkilidir. Tıpkısı zamanda vücuda hasar veren ve er yaşlanmaya etmen olan başıboş radikalleri aylak ayla getirerek kansere, ruh hastalıklarına alın korur, daha canlı görünümlü bire bir deri sağlar.” şeklinde konuştu.

“Vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya koruyucu oluyor”

Yapısındaki aminoasit diziliminin vücuttaki iltihaplanmayı azaltmaya apotr olduğunu belirten Aslan, ” Karpuz ayrımsız zamanda saf tıpkı diüretiktir, vücuttan ödemlerin uzaklaştırılmasında de etkilidir. Karpuz çekirdekleri de içindeki bileşikler sayesinde koku basıncını düşürmeye ve böbrek fonksiyonlarının düzenlenmesine havari evet. Karpuz yüzde 90′ ı sudan oluşan bire bir kâr olsa birlikte glisemik indeksi efdal tıpkısı meyvedir. Fakat bu şeker hastalığı hastalarının tüketmesi üzere bariyer değildir. Zaman içerisinde aynı uzun ay şerha evet birlikte 3 üçgen şerha, 200 gr karpuz tüketilebilir. Geç saatte tüketmemek ve miktarı abartmamak burada önemlidir. Tekmil bu ilkeleri dikkate alarak beslenmemizde karpuza meydan verilebilir.” dedi.Share: