Yemen: Serencam 24 saatte 6 sivil hayatını kaybetti

Şebve’deki yerli makamlarda fariza işleyen bir soy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, vilayetteki çatışmaların aralıklı adına bitmeme ettiğini, gerginliğin bibi rütbe safhada olduğunu söyledi.

Yapılan açıklamada Şebve’nin askeri yerine ikiye bölündüğü belirtilirken, taraflar askeri adına bilge oldukları noktalarda şehrin kâh kısımlarını kontrol ediyor.

Serencam 24 saat ortamında 6 sivilin hayatını kaybettiği tabir edilirken, çatışmalarda fert kayıplarına ilgili hükümetten ve GGK’den resmi izah yapılmadı.

Yerli kaynaklardan edinilen bilgiye göre, 7 Ağustos’ta Şebve Valisi Avad bin umum-Vezir’in, Özel Kuvvetler Komutanı Abdurabbu Laakeb’i görevden almasının ardından Akış’ta gerginlik başlamıştı.

Mütareke 8 Ağustos’ta ihlal edildi

Hükümet yanlısı silahlı güçler, Şebve polisi ve 30. Zırhlı Tugay’a bağlı güçler ile Bir Gündüz Feneri Emirlikleri (BAE) destekli GGK yanlısı güçler beyninde çatışmalar 8 Ağustos’ta yarık vermişti.

Yemen resmi ajansı SABA’nın haberine bakarak, Yemen Reislik Konseyi 9 Ağustos’ta, çatışmalar üstüne alışılmadık toplantı düzenlemişti.

Reislik Konseyi Başkanı Reşad halk-Alimi, toplantıdan sonraları ara sıra eskimemiş atama kararları alındığını belirtmişti.

Tuğgeneral Adaletli Ulu bin Uca Hadi’yi Şebve’deki 30. Zırhlı Tugay’ın ve Atak ekseninin komutanı olarak atayan Alimi, Albay Mehim Said Muhammed Nasır’ı da Özel Güvenlik Kuvvetleri Şebve Şubesi Komutanı yerine atamıştı. Bakanlar Kurulunun kararıyla üstelik Tuğgeneral Fuad Muhammed Sağ Hıyanet-Nessi, Şebve İl Polis Güçleri Müdürü olarak atanmıştı.

Şebve önemli benzeri forma

Gerginliğin arkası sıra sâdır 8 Ağustos’taki çatışmalarda iki taraftan bütün 4’ü sivil 19 kişi hayatını kaybederken, yaralıların sayısı üstüne bilgi verilmemişti.

Stratejik konuma ve yer yağı kaynaklarına erbap Şebve, Yemen’in güneyinde vadi alıyor. Batısında Ahali-Beyda ile Ebyen’in vadi aldığı Şebve, doğuda ekonomik ve stratejik öneme eş Hadramevt; güneyde Ana Deniz Denizi, kuzeyde ise Hadramevt ve Marib ile çevrelenmiş durumda.

Şebve vilayeti, merkezi Akış olmak için 17 kentten oluşuyor. Tahminî 45 bin kilometrekare alana ehil Şebve, ülkedeki yer büyük üçüncü mülk konumunda.

Şebve ayrıca ülkede petrol ve katıksız gazın bulunduğu arz majör alanlardan biri. Yemen’deki arz balaban doğal gaz sıvılaştırma şirketinin yer aldığı Şebve, antrparantez birkaç petrol sahasını (bu sahalar, halihazırda günde 8 bin varil petrol üretiyor) içeriyor.

Dışişleri Bakanlığı’ndan ‘Yemen’ açıklaması

Yemen ordusu: Husiler ateşkesi ihlal ediyor

BM: Yemen’de ateşkesi fırlatmak amacıyla çatışmanın taraflarıyla görüşülüyor

 

Share: