yeni yıl öncesi oto pazarında faaliyet

Samsun’de 2022 yılının akıbet gününde çevirici ahzetmek yahut kıymak talip vatandaşlar Samsun 2. El Otomotivciler Sitesi’nde çokluk oluşturdu. İkinci halk araçları yeni sene öncesi elan akla yatkın fiyata ahzetmek isteyen vatandaşlar umduğunu bulamazken, galericiler ise bakir yılda fiyatların elan de artacağının sinyalini verdi.

Eskimemiş yıla sayılı saatler kala Samsun’daki 2. Ahali Otomotivciler Sitesi’nde hareketlilik yaşandı. Kullanılmamış yılda bindirim düşüncesinden belde araba fiyatlarının artacağını düşünen vatandaşlar, yılbaşından önce bütçesine akla yatkın aracı alabilmek amacıyla harekete geçti. Bazı vatandaşlar 100 bin TL’nin altında araba olmadığını ifade ederken kimileri ise makine fiyatlarının değme güzeşte ahit artmasından dolayı kişi bütçelerine akla yatkın çevirgeç bulamadıklarını söyledi.

Vatandaş Ömer Atak, “Açkı fiyatları üst akilane fırlamış durumda. Bütçemizi hesapladık ve haddinden fazla berrak veriyoruz. Bu paralarda kuşkusuz alacağız bilmiyoruz. 120 bin TL bandındaki aynı araca bakıyorum ama bütçemi aşıyor. Ben 100 bin TL’ye bulmayı umuyordum ama 130-140 bin TL aşağısında bire bir değer mevcut değil” dedi.

Vatandaş Itibar Ergün, “İnternetten değil de 2. ahali dil pazarına bakalım dedik amma bütün araçların üzerine fiyatları koymuş. Bambaşka araçları gören bu 5 bin liraysa benimki 10 bin liralık diyor ve meydan şişiyor. Yüzde 20 remiks söylentisi insanları delirtmiş. Vesile alınacak durum bulunmayan şu dakika pazarda. 2 dolaşma geçmiş sattım ben arabamı. Yılbaşından önce alalım dedim zamdan etkilenmeyelim diye niteleyerek. Fakat eskimemiş yıla girmeden insanlar zamları yapmış. 1 Ocak’tan bilahare ne peki düşünemiyorum bundan sonra” diye konuştu.

Vatandaş Emniyetli Felek, “Çevre anlaşılmaz, seçme zaman hâller değişiyor. 185 bin liraya anahtar sattım. Parayı az buçuk harcadım. 100 bin lira fazla arıyorum ve şu anda tek bulamadım. Haddinden Fazla sakat bir araçlar var amma onların birlikte bozulmamış olanı bulunmuyor bu fiyata. Kötüleri alsan sanayiden çıkamazsın. Yılın akıbet haset olduğu için bizde piyasayı arama ediyoruz” şeklinde konuştu.

“300 bin liraya aldığım arabayı 320 bin liraya sattım. Tekrar tıpkısı arabayı 370 bin liraya idraksiz aldım”

Galerici Beklenti Tekin, “Ego galericiyim ve bugün ikinci ahali şalter pazarına gelip son durumlara bakıyoruz. Hoşur rastgele şeyin fiyatı çokça yüksek. Tığ ara bulucu alıp üzerine 10-15 bin liralık koyuyoruz ve vatandaşlar da onu erdemli buluyor. 2023 yılında piyasa tekrar faziletli olacak gibime geliyor. 60-70 bin liraya aldığım tarım araçları şu anda 90-100 bin liradan satılıyor. Yalnız makine pazarı değil sakınım parçalar, endüstri, umumi bakim, elektronik aksamlar, bunların bütünü kıtipiyoz çokça fiyatlı oldu. Hangi alırsam üzerine 10 bin TL yok etmek zorundayım. 300 bin liraya aldığım arabayı 320 bin liraya sattım. Gene tıpkısı arabayı 370 bin liraya düşüncesiz aldım. Onu dahi 385 bin liraya sattım. Yapacak benzeri molekül namevcut” ifadelerini kullandı.

“Fiyatların yükselmesi bekleniyor”

Galerici Abdullah Çekinmezlik ise “Yılın başında ayrımsız sükûnet olmuştu. ÖTV düşürme dedikodularından âlem tıpkısı süre dolgunca çalışamadık. Şu an sene böylecene meydan berenarı enerjik durumda. Genişlik çok 300 ile 600 bin teklik arasındaki araçlarımız satıldı. Siftinlik vesait henüz acul satılıyor. Duyduğumuz kadarıyla yüzde 20 remiks geliyor. Müstahsil firmalarda tedarik sorunu olduğu söyleniyor. Bu yüzden fiyatlar yükseliyor. Minimal ücrete remiks geldi. Bu dahi sektöre lüzumlu istemez yansıyor. Çünkü cümle işçi çalıştırıyor. Çevre şu anda çok etken ve fiyatların yükselmesi bekleniyor” açıklamasında bulundu. – SAMSUN

Share: