Yeşilyurt’ta çiftçilere budama eğitimi verildi

Malatya’nın Yeşilyurt ilçesinde sarıerik üreticilerine uygulamalı budama eğitimi verildi.

İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü, Yeşilyurt İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü ile Yeşilyurt Ekincilik Odası Başkanlığınca kayısı üreticilerine ağaçlarda budama ve güz bakımı eğitimi verildi.

Kuşdoğan Mahallesinde gerçekleştirilen uygulamalı eğitime 25 ekinci katıldı.

Burada mütekellim Ziraat Odası Başkanı Doğan Solmaz, sonbahar bakımının yapılması gerektiğinin ve bordo bulamacının ağaçlara atılması gerektiğini söyledi.

Ekincilik danışmanlarının bordo bulamacı istihzar noktasında çiftçilere yardımcı olacağını nâkil Solmaz, “Malzemelerinizi hazırlayın, bizim ekincilik danışmanlarımız bordo bulamacı karışımını hazırlamada size yardımcı peki. Bizler, çiftçilere yardımcı olmakla mükellefiz.” diye konuştu.

Ekincilik Mühendisleri Celal Amut, Gülten Ruzname, Yeşilyurt Kültür Odası Tarım Danışmanları Kavi Bayındır ve Leyla Doğan yoluyla budamanın amacı ve ağaca faydası anlatıldı.

Kayısı ağaçlarında birinci sınıf kâr alınabilmesi, ağacın gelişigüzel yıl meyveye yatırılması amacıyla budamanın zaruri olduğu belirtildi.

Eğitim esnasında sarıerik ağaçlarında budanacak füru belirlendikten sonra budama yapılarak, ağacın kesilen bölgeleri macunlandı.

Hasat sonrası kayısı ağaçlarına atılabilecek gübreyle ait brifing da yapıldı.

Eğitimde Yeşilyurt İlçe Ekincilik ve Orman Müdürü Süleyman Berktaş da amade bulundu.

Share: