Yılbaşının vazgeçilmezi ‘kestaneye’ ağır sıklet rica

Yılbaşının vazgeçilmezi ‘kestaneye’ yoğun arzu

ELAZIĞ – Elazığ’birlikte kış mevsimine girilmesi ile birlikte kestaneler tezgahlardaki yerini alırken, yılbaşından dünya vatandaşların kestaneye olan talebi da arttı.

Elazığ’da havaların soğumasıyla birlikte sokaktaki yerlerini düz kestaneciler, vatandaşların taleplerini eğlemek üzere metanetli kış şartları altında çalışmalarına devam ediyorlar. Yeni yıla girmeye saatler kala kestaneciler, sabahın erken saatlerinde tezgahlarına gelip yılbaşı için kestaneleri hazırlamanın telaşı içerisine girdi. 100 gram kestaneyi 20 liradan satan esnaf, kilosunu ise 200 liradan satarken, vatandaşların kestaneye olan talebinin az çok bereketli olduğunu belirtti.

Babasından kaldığı tezgahta 5 yıldır kestane sattığını belirten Burak Sarıkaya, “Şuan öğle olduğu üzere az buçuk sakin ama ilerleyen saatlerde kestaneye istek haddinden fazla oluyor. Vatandaşlar da kestaneyi pişirmek üzere evde uğraşmıyor çünkü daha çok sobalı eş kalmadı. Bundan etraf de vatandaşlar amade pişirilmiş olanları alıp evlerine gidiyorlar. Normalde akşam ezanı saat 21.00’birlikte kapatıyoruz ama bugün yılbaşı olduğu üzere 24.00’a büyüklüğünde tezgahımız kategorik kalacak. Kestaneye rica şita mevsiminde olduğumuz üzere ongun tıpkı kâm var. Sabık seneye oranla fiyatlar az buçuk yüksek. Pişmiş kestanenin kilosu 200 liralık pişmemiş kestanenin fiyatı ise 100 liradır” dedi.

Share: