Yıldırıcı baskını sonrası 31 yıl ilk boşaltılan köye dönüşler başladı

Tarlabaşı köyü sakinleri, 1991 yılında yıldırı örgütü PKK’nın ağırbaşlılık ve saldırıları nedeniyle hasrolunmak zorunda kaldıkları köylerine 31 yıl bilahare geri dönmeye başladı. Ağrı Dağı eteğinde düz kayran köye dönen köylüler, yıkılan evlerin namına yıpranmamış evler yaptı. Iğdır İl Hususi idaresi vasıtasıyla köylülere yerleşim ve ikametgah numaraları verildi.

MUHTAR KONUŞTU

Köy boşalmadan evvel köyün 5 sene muhtarlığını eden Sayit Işık, kaymakamlıkta olan ve o dönem kendisinden alınan mührün hoşgörüsüz verilmesini istediğini belirtti. Seçme kaybetmediğini, terörden dolayı köyün boşaldığını, bundan dolayı bile mührün zat hakkı olduğunu söyledi.

MUHTAR MÜHÜRÜ GERİ İSTİYOR

Işık, “Ben köyde beş yıl muhtarlık yaptım. Ben de şu an köyde ev yaptım. Bugüne kadar kaymakamlığa gidip mührü istiyordum, köyde kimesne yoktu. Demin de köyde 4 şerha ev yaptık; ikametgahımızı aldık. Hususi İdare geldi, numara verdi, numaramız üstelik tamamdır. Tığ, mührümüzü sayın kaymakam beyden bekliyoruz. Ego ilçebay beye, ‘Ya bizi seçime götürün evet üstelik bizim mührü düşüncesiz verin; ikisinden biridir’ dedim. Tığ orada ikametgahımızı almışız, orada ikame ediyoruz” şeklinde konuştu.

Share: