“Yılın çırağı” seçilen 14 yaşındaki Samet, özlük işini kurmayı hedefliyor

Ticaret Bakanlığınca 35. Cömertlik Haftası kutlamaları kapsamında “yılın çırağı” seçilen Kırşehirli 14 yaşındaki Samet Çakırdoğan, mesleğinde ustalığa kadar yükselerek öz işini kurmayı amaçlıyor.

Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ahilik Haftası Kutlamaları Ihsan Yönergesi kapsamında 3 öğrenciyi “ilin çırağı” kendisine valiliğe öneri etti.

Valilikteki kurul marifetiyle “ilin çırağı” seçilen Samet Şarap, ” Türkiye’birlikte yılın çırağı” amacıyla Ticaret Bakanlığına önerildi. 81 ilden gelen teklifler arasında Bakanlıkta yapılan değerlendirmede Şarap, Türkiye’bile “yılın çırağı” seçildi.

Kırşehir Badem Pınarı Mesleksel Yetişek Merkezi Bobinaj Faaliyet Bölümü 10’uncu derslik öğrencisi olan Şarap, mesleğini kılgılı kendisine öğrenmesi üzere okulu vasıtasıyla 2 yıl geçmiş yönlendirildiği Kılıçözü Endüstri Sitesi’ndeki bobinaj atölyesinde cansiparane çalışıyor.

Burada ustalarından işini öğrenen ve kazandığı ücretle ailesinin geçimine ulama sağlayan Samet Çakır, AA muhabirine, 14 yaşında yılın çırağı seçilmekten mutluluk duyduğunu, amacının kalfa ve beceri sürecini birlikte başarıyla tamamlayarak kendi işini inşa etmek olduğunu söyledi.

Hem okulda teorik bilgi öğrendiğini hem dahi hareket durumunda kullanışlı eğitim bilimi aldığını belirten Çakır, “Sabahleyin 08.00’da gelip ustalarımı bekliyorum. Onlar geldikten sonraları işe başlıyoruz. Öğrendiğim meslek çokça adamakıllı. Bize mevrut yanık motorların arızalarını çözüyoruz. Faaliyet hatasından mı ayrıksı hatalardan mı yandı onu arama edip, onarım ve bakımını yapıyoruz.” dedi.

Ustaları sebebiyle “yılın çırağı” seçildiğini anlatan Çakırdoğan, “Onların katkısıyla iz öğreniyorum, kendilerine çokça teşekkürname ediyorum. İyi benzeri becerikli olup mesleğimi doğacak taşıyarak bu dükkanı ustalarımdan devralmak istiyorum. Cömertlik ilkelerine göre işimi öğrenmeye çabalıyorum ve bu ilkelere göre çalışmaya bitmeme edeceğim.” diye niteleyerek konuştu.

“Bizden işleri devralacak, bu konuda hayali bile var”

İş yeri sahiplerinden Mehmet Ulvi Kayapa de kardeşiyle 17 yıldır ata mesleğini sürdürdüklerini dile getirerek, Çakırdoğan’ın iki sene evvel okulu vasıtasıyla kendilerine yönlendirildiğini aktardı.

Samet Çakırdoğan’ın çok çalışkan şekilde çalıştığını vurgulayan Kayapa, şunları kaydetti:

“İşi öğrenmeye çokça istekli. Biz dahi elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnşallah liyakatli olacak, bizden işleri devralacak. Bu konuda hayali bile var. İnşallah gerçekleştirir. Güç bire bir aleniyet eleman eksikliği var sanayide. Tığ üstelik bu alanda savaş vererek Samet’i Ahilik ilkeleri çerçevesinde yetiştiriyoruz. O bile bu ilkelere göre çalışmaya devam edecek. İnşallah muvaffakiyetli bile olacak.”Share: