Yılmayan: “Değirmençay Barajı Mersin tarımına can suyu katacak”

DOĞRU Öğür Mersin Mebus Zeynep Gül Yılmayan, yapımı devam eden Değirmençay Barajının tamamlanmasıyla 31 bin dekardan çok ekincilik arazisinin sulanacağını belirterek, “Değirmençay Barajımız, Mersin tarımımıza can suyu katacak” dedi.

Yılmaz, DÜRÜST Tümen Yenişehir İlçe Başkanı Hayati Bülbül, ülke yöneticileri ve kaymakamlık teşkilatıyla alay malay Mersin Ağacı’in 30 kilometre kuzeybatısında, sulama ve içmece suyu için inşa edilen Değirmençay Barajında incelemelerde bulundu. Erçel Projesi çerçevesinde sürdürülen barajın yapımını yüklenen firma yetkililerinden bilgi düz Yılmaz, Değirmençay Barajında yüzdelik 32 oranında fiziksel gerçekleşmenin sağlandığını söyledi. Temelden 110,5 metre yüksekliğe sahip barajın kret uzunluğunun de 532,8 metre olduğunu belirten Yılmaz, barajın 37,5 milyon metreküp su biriktirme hacmi bulunduğunu bildirdi.

“Hem verim hem im çeşitliliği artacak”

Sazak’in bir tarım kenti olduğunu belirten Yılmayan, barajın tamamlanmasıyla hem içmece suyu hem birlikte zirai sulamaya nazik katkı sağlayacağını belirterek, “Özellikle göveri ve meyvecilik ile seracılık faaliyetlerinde Türkiye’nin nazik bire bir bölümüne üretimle katkı sağlayan Sazak’in yüzölçümünün yüzdelik 21’inde, tahminî 330 bin hektar alanda zirai istihsal gerçekleştiriliyor. İlimiz, turunçgiller üretiminde dünyada 4’üncü sırada, gözyaşı göveri ve meyve, narenciye, bakliyat ihracatında bile Türkiye’dahi geçmiş sıralarda kayran alıyor. Baraj ve sulama inşaatının tamamlanmasıyla alay malay alelhusus Mezitli ve Yenişehir ilçelerimizdeki 12 mahallede toplamda 31 bin 310 dekar ekincilik arazisi suya kavuşacak. Barajın su tutması ile bölgede yapılacak yapışkan tarımla gelişigüzel hem tarlalardaki verim hem bile yörede işaret çeşitliliği artacak. amma velakin bölgemizde istihdama ve milli ekonomiye milyonlarca liralık ulama sağlanacak. İnşallah barajımız yer gelişmemiş sürede tamamlanarak faaliyete geçecek ve Sazak tarımına duygusal suyu katacak” diyerek konuştu. – MERSİN

Share: