Yüksek Nemin Sağlığa Zararı

Nem yükseldiğinde, hava kalitesi bozulur. Bu, insanların soluduğu havadaki su buharının varlığından kaynaklanmaktadır. Nem seviyelerini kontrol etmenin bir yolu, aslında bir hava temizleyici kullanmak anlamına gelen bir nem giderici kullanmaktır.

Bazı insanlar, ortamı onlar için daha rahat hale getirmek için nem seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olmak için elektrikli ısıtıcılar, fanlı ısıtıcı veya ısıtıcı konvektörü kullanır.

Nem, havadaki su buharı miktarıdır. Nemli ortamlarda daha yüksek, kuru ortamlarda daha düşüktür. Nem seviyeleri, nem gidericiler, hava temizleyiciler, elektrikli ısıtıcılar veya fanlı ısıtıcı gibi cihazlarla kontrol edilebilir.

Aşağıdaki cihazlar nemli ortamlar için uygun özelliklere sahiptir:

Nem Alma Cihazı

Nem alma cihazları havadaki fazla nemi almak için kullanılır. En iyi şekilde, herhangi bir ısıtma sistemi veya evaporatif soğutma sistemi olmayan odalarda kullanılırlar. Nemi tamamen ortadan kaldıramasalar da en az %95 oranında azaltabilirler.

Elektrikli ısıtıcı

Elektrikli ısıtıcılar, yüzeyleri yeterince hızlı kurutmak için fanların çalışmayabileceği mutfak ve banyo gibi nemli alanlar için ideal hale getiren yumuşak bir sıcaklık üretir.

Isıtıcı konvektörü

Isıtıcı konvektörleri, daha sonra bir dizi radyatörde dolaşan ve çevredeki alanı ısıtan bir sıvıyı ısıtarak çalışır. Nemi çevredeki alandan uzak tutmanın yanı sıra daha düşük tutmaya yardımcı olacaktır.

Nemli bir ortama sahip olmak sağlık sorunlarına neden olabilir. %40’ın üzerindeki nem seviyeleri, küf ve mantarın gelişmesi için ideal bir ortam oluşturur. Bu, insanların ve evcil hayvanların sağlığı için tehlikeli olabilir.

Nemli havanın içinde çok fazla nem vardır ve bu da aletler, pencereler, duvarlar vb. gibi soğuk yüzeylere ulaştığında yoğuşmaya neden olur. su hasarı.

Bir nem giderici, nemi çok hızlı bir şekilde ısıtmak için sıcak egzoz üfleyiciler kullanarak evinize veya ofisinize ulaşmadan önce giderir. Evinizin nem seviyesini %40’ın altında tutmanıza yardımcı olan güvenilir araçlardır.

Nem, havada bulunan su buharı miktarının bir ölçüsüdür. Nem, bir higrometre kullanılarak ve bir psikrometre kullanılarak iki şekilde ölçülebilir. Nem sadece sıcaklıkla ilgili değildir, aynı zamanda üç faktöre bağlıdır – atmosferik basınç, su buharı kütlesi ve havada taşınan ısı miktarı.

Nem arttığında, iç hava kalitesi bozulur. Nem arttığında, beslenmesi için daha fazla nem olduğu için küfün büyümesi ve etrafa yayılması daha kolay olur. Nemli ortamlarda bulunan küf seviyeleri tipik olarak yüksek seviyelerdeyken, kurak veya orta derecede nemli ortamlarda sınırlı miktarlar bulunur.

Mekan tasarlarken Nemin dikkate alınması

Nem, bir oda tasarlarken dikkate almamız gereken önemli faktörlerden biridir. İnsanların rahatı ve sağlığı üzerinde çok büyük etkisi vardır. Bir alandan bu nemi almanın birkaç yolu vardır, örneğin: nem giderici, hava temizleyici veya elektrikli ısıtıcı kullanmak.

Nem alma cihazı havayı dışarıya alarak içindeki su miktarını azaltır ve yoğuşma prensibi ile çalışır. Nem alma cihazı satın almadan veya kullanmadan odanızdaki nem seviyesini azaltmak istiyorsanız, elektrikli ısıtıcı veya fanlı ısıtıcı veya konvektör ısıtıcı kullanmak gibi diğer yöntemleri deneyebilirsiniz.

Nem, odalardan bu yollarla çıkarılabilir, ancak yalnızca suyun çatlaklardan ve yarıklardan tekrar içeri sızmasını önleyecek kadar iyi tasarlanmışlarsa.

Share: