Yüksek Öztunç: “Orman Umumi Müdürlüğü’ne Sesleniyorum, Kendinize Aşırı Açkı Almaya Gelince Para Var Ama Geceleyin Görüşlü Hararet Itfa Helikopterine…

CHP Genel Komutan Yardımcısı Uca Öztunç, “AKP ormana odun olarak bakıyor. AKP döneminde Cumhuriyet tarihinin sunma büyük orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır” dedi. Öztunç, cemaziyelevvel akşam ezanı Marmaris’te yaşanan yangına geceleyin görüşlü helikopterlerin ateş itfa çalışmalarında kullanılamamasına ait “Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle davet yöntemiyle, aracısız gerçekleştirme ile bunlar kiralanmıştı. Hangi vardı sözde uzatsanız 1 kamer elan, Türkiye tıpkısı ateş ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize katmerli komütatör almaya gelince mal var amma akşam görüşlü coşkunluk itfa helikopterine gelince dünyalık namevcut. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz” diye niteleyerek konuştu.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ulvi Öztunç ve CHP Ekip Başkanvekili Engin Altay, CHP İzmir İl Başkanlığı’nda; CHP İzmir Milletvekilleri matbuat toplantısı düzenledi. Öztunç şunları söyledi:

“MUĞLA’DA GEÇKIN OLUŞTURULAN KRİZ MASASINA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÇAĞRILMADI”

“Öncelikle yangına engelleme sırasında aynı helikopter kazası yaşandı, kiralık helikopter maalesef düştü ve iki Acımasız kökenli personel yaşamını yitirdi, Allah’tan rahmet diliyoruz.

Geçkin Marmaris Yalancıboğaz’de 12.00 sularında yangın başladı. Tahminî 19 saat sürdü ve 619 hektar ormanlık düzlük bire bir kat henüz yandı, ciğerlerimiz yandı. Maalesef iki yıldır ilkin Marmaris olmak amacıyla Veli ve Akdeniz sahillerinde iri orman yangınları yaşıyoruz. Tor yangının yeri Aksaz deniz üssüydü. Yani Iye ve Marmara’üstelik Gökçe Vatan’ı esirgeyici gemilerin konuşlandığı, personelin bulunduğu Aksaz bahir üssünün çokça yakınında cuşuhuruş meydana geldi. O personelin ailelerinin yaşadığı lojmanlar boşaltılmak zorunda kaldı.

Muğla’birlikte cemaziyelevvel oluşturulan akse masasına büyükşehir belediye başkanımız çağrılmadı. Ayrımsız geçen sene olduğu gibi. Geçen yılki Marmaris yangınında Muğla Büyükşehir Belediye Başkanımız Osman Gürün ve Marmaris Şehremaneti Başkanımız Mehmet Oktay çağrılmamıştı, çolpa yangında da çağrılmadı. Fırkacılık yapıyorlar çünkü. Yangının CHP’lisi, AKP’lisi, MHP’lisi peki mu? Bir ateş var ve bu yangına müdahale edilmesi gerekiyor. Çağırmadınız büyükşehir belediye reisi, itfaiyenin amiri… İtfaiye ona mecbur orada. Maalesef çağırmadılar.

“ESBAK AKŞAM EZANI ŞEB GÖRÜŞLÜ HELİKOPTER YOKTU, YİNE YOKTU”

Hakkını verelim, güzeşte devir ateş itfa çalışmaları başarılıydı, TOMA’lar birlikte vardı, itfaiye aracı, Orman Genel Müdürlüğü personeli birlikte vardı. Haddinden Fazla sayıda helikopter ve uçak vardı. Ama hava karardı, gine fiyasko. Dün akşam şeb görüşlü helikopter yoktu, yeniden yoktu.

Hatırlarsanız; mevsim başında Marmaris’te cuşiş çıktığında bizler muhalefet namına, kamuoyu, vatandaşlarımız, seslerini yükseltmişlerdi ‘Sebep geceleyin görüşlü helikopter bulunmayan’ diyerek. Tutkun kalmışlardı, kiralamışlardı. Amma mazi tekrar yoktu zira 3 periyot önce kira sözleşmesi sona ermiş. Dahi Torbalı’birlikte coşkunluk varken sona ermiş.

“ORMAN GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NE SESLENİYORUM, KENDİNİZE ÖTEDE KOMÜTATÖR ALMAYA GELİNCE SERVET VAR AMA ŞEB GÖRÜŞLÜ YANGIN ITFA HELİKOPTERİNE GELİNCE MAL YOK”

Bunlar ihaleyle kiralanmadı, sözleşmeyle çağrı yöntemiyle, aracısız temin ile bunlar kiralanmıştı. Hangi vardı neymiş uzatsanız 1 kamer henüz, Türkiye bire bir cuşuhuruş ülkesi. Orman Umumi Müdürlüğü’ne sesleniyorum, kendinize ekstrem komütatör almaya gelince para var ama geceleyin görüşlü cuşiş itfa helikopterine gelince dünyalık namevcut. Sözleşmeyi uzatmıyorsunuz.

Bu yıl Divan kapanmadan ilişik bütçe geldi. Seçkin kuruma para getirmiştiniz, bütçe istemiştiniz. Tıpkı bir tane Orman Genel Müdürlüğü’ne istemediniz. Neden biliyor musunuz? Zira AKP maalesef ormanları idraksizlik olarak görüyor, AKP ormana odun adına bakıyor. Bundan ekolojik ortam üstelik maalesef çokça nazik yangınlarla karşılaşıyoruz ve AKP döneminde Cumhuriyet tarihinin yer nazik orman yangınları yaşanmıştır, bu beceriksizlikten olmuştur. Orman yangınlarını söndürmedeki umursamazlıkları milli servetimizi yakmıştır.

Geçtiğimiz yangınlar bir zamanlar Vekil Pakdemirli, Türk Hava Kurumu uçakları illet çalışmıyor dediğimizde ‘Onlar garip, siz antikacı mısınız’ demişti. Bu yıl gördük çalışıyor Türk Hava Kurumu uçakları, tuhaf değilmiş gelmek kim…Geçtiğimiz yılki yangınların sorumlusu Pakdemirli’dir, bu yılki ve bu hükümet döneminde yaşanan orman yangınları ve söndürülememesinin mir sorumlusu da Recep Tayyip Erdoğan’dır. “

“SANA, REİSİNE, YANINDAKİLER ŞUNUN HESABINI SORACAKLAR; ORMAN YANGINLARINI SÖNDÜRMEMEKTEKİ BECERİKSİZLİĞİNİZİN HESABINI SORACAKLAR”

Orman Bakanı Kirişci… Orman yangınlarını sönümlemek üzere akşam görüşlü helikopter kiralayamıyoruz… Amma beyefendi özel jetle hızlı acul geziyor. Tıpkı bakıyorsunuz Adıyaman’dahi tıpkı bakıyorsunuz Ağrı’de… Ona hususi tepkili uçak var amma cuşuhuruş söndürme helikopterine gelince maatteessüf namevcut.

Sayın Tarım ve Orman Bakanı Kirişci, Ağrı’üstelik diyor kim; ‘Bu seçme çokça mefret, öteki tarafa gittiğimizde hesap soracaklar’ diyor, komedi. Neyin hesabını soracaklar Sayın Kirişci neyin? Ego söyleyeyim mi neyin hesabını soracaklar… Kök dünyaya barhana edince sana, reisine, yanındakiler şunun hesabını soracaklar; orman yangınlarını söndürmemekteki beceriksizliğinizin hesabını soracaklar. Börtü böcek, acemi hayvanların yanmasının hesabını soracaklar. Orman köylüsünü bitirmenizin, Türkiye’nin milli serveti olan ormanları namevcut etmenizin hesabını soracaklar.

Senin tabirinle, ‘gerçek dünyada’ bu hesabı soracaklar. Evet bu dünyada? Az kaldı, geliyor gelmekte olan. İnşallah, sunu geç 9 kamer bilahare yapılacak olan bire bir seçimden sonradan budun ittifakının, CHP’nin iktidarında bu orman yangınlarının söndürülememesinin beceriksizliğinin hesabı o Türk Gelgel Kurumu’nun uçaklarının hangarlarda çürütülmesinin hesabı hem bu bakandan hem öncekinden hem de Cumhurbaşkanından bu dünyada de sorulacak. Bunun hesabı kesinkes sorulacak.

“YANGIN YENİDEN NÜKS ETMİŞ”

Cuşuhuruş baştan nüks etmiş, az geçmiş bize verilen hikmet, inşallah benzeri dakika ilk söndürülür.”

Öztunç ve Altay, matbuat toplantısındaki açıklamalarının peşi sıra, gazetecilerin sorularını birlikte yanıtladı.

İzmir Kemeraltı’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nden çıkarılması ile ilişik istifham konusunda Altay, şunları söyledi:

“İzmir’e ‘gavur İzmir’ diyen benzeri kafanın, İzmir’e husumeti tükenmez bir kafanın yaklaşımı, anlayışı… İzmir Büyükşehir Uray başkanımıza takmış benzeri Reisicumhur ile alın karşıyayız. Amma Bronz Soyer, Erdoğan’ı kafasına takmıyor.”

Öztunç ise şu değerlendirmeyi yaptı:

“UNESCO Acun Mirası Listesi için Kemeraltı namzet gösterilecekti. İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmir Valiliği, Ticaret Odası… İzmir’deki dayanıklı haddinden fazla sivil cemiyet, bunu kâm etti. Amma bire bir baktık, nezaret bire bir alicengiz oyunu yapmış. İznik almış. İznik de olmalı… Ama Kemeraltı  birlikte girmelidir. DOĞRU Parti’nin İzmir’e olan alerjisinden kaynaklanıyor bu. İzmir’e sevmemesinden kaynaklanıyor. Turizm Bakanı, Çeşme’nin tefviz projesi ile uğraşacağına, özlük otellerini kuşkusuz büyütürüm diye çalışacağına… İş adamı namına Turizm Bakanlığı’na başvurup, Turizm Bakanı olarak öz otellerine imzalar atacağına; buna çalışsaymış. Amma daimi üyelik için fırsat var. İşte o ant, seçimlerden sonradan 2023’te CHP iktidarında İzmir, aday olacak.”Share: