Yüksekovalı dağcılardan Nehri köyüne kültür turu

Yüksekovalı dağcılardan Nehri köyüne ekin turu

HAKKARİ – Hakkari’nin Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Alpinizm Spor Kulübü Derneği üyeleri, Şemdinli ilçesine kapalı Nehri köyüne kültür turu düzenledi.

Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Dağcılık Spor Kulübü Derneği, seçme hafta olduğu kabilinden bu hafta birlikte bölgenin güzelliklerini tanıtmaya devam ediyor. Cengiz Topel Caddesi üstünde sabahleyin saatlerinde ayrımsız araya mevrut 40 nefis takım, Şemdinli bölgesine hareket etti. Bölgede kahvaltı işleyen toplum örgütü üyeleri, daha sonradan Şemdinli ilçesinin sınırları içerisinde mevcut Bağlar-Nehri köyünde yer kayran Ferman Sarayı ve Asık Taş Köprüsü kabilinden tarihi yerleri gezerek elan sonra bölgede natür yürüyüşü gerçekleştirdiler.

Yüksekova Ekoloji Kültürel ve Dağcılık Spor Kulübü Derneğinin Başkanı Kağan Zanyar Aykut, 40 kişilik grupla Nehri köyünün üst tarafında kâin bölgenin en şişman karstik mağarası olan alanda yürüyüşe başladıklarını belirterek, “Mağaranın tabanında ve tavanında oluşmuş sarkıt ve dikitler iyicene tıpkısı kaynak sunarak bize cezp etti. Mağaranın genişliği kararlama 50-60 metre ve yüksekliği ise 11 metre gibidir. Bu hafta değişik kendisine hars turu natür yürüyüşü yaparak bölgenin tanıtılması açısından böyle tıpkı aktiflik yaptık. Mağara etkinliğimizden sonra huy yürüyüşü, Ferman Sarayı, Asılı Taş Köprü ve çavlan ziyaretiyle sonlandırdık. Emeği sabık herkese teşekkürname ederiz” dedi.

Dernek üyesi Başkomutan Kandaş ise bu hafta Kaime Sarayı ve Asma Taş Köprüyü gezdiklerini belirterek, “Etli Canlı ayrımsız görüntüye sahip olan Nehri bölgesi bizi adeta 19. yüzyıla götürmektedir. Kayme Sarayı 1909-1911 yılında Seyit Muhammed Sıddık marifetiyle yapılmıştır. Asma Taş Köprü ise 1898 yılında Seyit Muhammed Sıddık eliyle mamul ve kuzey ile güney tek yanlı köprü olmakla alay malay fena hâlde bir kaynak sunuyor. Buranın turizme kazandırılması amacıyla elimizden geldiğince tanıtmaya çalışacağız” ifadelerini kullandı.

Share: