Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın Libya’da yarattığı diplomatik akse

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın evvel Libya’ya yaptığı resmi ziyaret diplomatik krize amil oldu. Dendias, Trablus Havalimanı’na elan baş aşağı fail uçağından inmeyi reddedip kendisiyle görüşmek için havalimanında muntazır mevkidaşı Libya Dışişleri Bakanı Necla Menguş’la görüşmedi.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Nikos Dendias, geçkin resmi musahabe üzere Libya’nın Trablus kentine geldi. Dışişleri Bakanı Necla Menguş, Dendias’ı eğlemek için Trablus Havaalanı’nda bekliyordu ancak Dendias uçaktan inmeyerek Menguş’la görüşmedi. Dendias’ın uçağı daha sonraları Bingazi’ye akım etti ve Dendias burada Libya Ulusal Ordusu Komutanı Hükümdar Hafter ile görüştü.

Dendias olayla ilişik yaptığı açıklamada, Trablus’a Libya Riyaset Konseyi Başkanı Muhammed el-Suratsız ile görüşmeye geldiğini ifade yazar “Fakat Libya geçiş hükümetinin Dışişleri Bakanı, onunla ahbaplık etmek zorunda kalmam amacıyla havaalanında cebren bulundu” ifadelerini kullandı.Libya Dışişleri Bakanlığı ise evvel izah yayınlayarak Yunanistan Dışişleri Bakanı’nın kendi talepleri doğrultusunda Trablus’a gelmesine izin verildiğini, diplomatik kurallar gereği Libya Dışişleri Bakanının kendisini bastırmak amacıyla alanda bulunduğunu tabir ederek Dendias’ın uçaktan inmeyi reddettiği belirtildi. Libya Dışişleri Bakanlığı, Yunan Bakanın bu davranışını esefle karşıladıklarını ve mukteza diplomatik önlemleri alacaklarını vurguladı.

Share: