Yunanistan’da tehalüf liderinin telefonu dinlenmiş

Yunanistan’dahi istihbaratın uymazlık partisi PASOK lideri Andrulakis’in telefonunu dinlettiğinin ortaya çıkmasının arkası sıra Başbakan Miçotakis’i eleştiren Andrulakis, “Kurulan derin devlet düzeni karşı açıklama yapmaktan kaçıyor” dedi. Miçotakis ise dinlemeyle ilişkin bilgisi olmadığını öne sürüyor.
Yunanistan’bile telefonu Millî İstihbarat Teşkilatı (EYP) marifetiyle dinlendiği ortaya sâdır muhalefet partisi PASOK’un lideri ve Avrupa Parlamentosu Mebus Nikos Andrulakis, Başvekil Kiryakos Miçotakis’in, “kurulan derin celal düzeni karşı izah yapmaktan uyumlu şekilde kaçındığını” söyledi.

Andrulakis, EYP Başkanı Panagiotis Kontoleon ve Başvekâlet Genel Sekreteri Grigoris Dimitriadis’in istifasına bozukluk olan dinleme skandalına ait izah yaptı.

Miçotakis’in tatil olayını “kanuni” kendisine nitelediğine dikkati calip Andrulakis, EYP’in illet kendisini dinlediğine ilgilendiren örtüsüz ve kemiksiz şekilde izah yapması talebinde bulundu.

Andrulakis, tıpkı tümen lideri adına gizliliğinin belirtik ihlal edildiğine belen ederek “(Miçotakis) Kurulan derin azamet düzeni karşı izah yapmaktan ahenkli olarak kaçınıyor.” dedi.

Dinleme talebinin Ukrayna ve Ermenistan ihsas teşkilatlarından geldiği yönünde basında yer kayran iddialara da değinen Andrulakis, Miçotakis’e hitaben “Ermenistan ve Ukrayna’nın takibe katıldığına dair masallar, onların büyükelçilikleri marifetiyle sizin amacıyla sunma resmi ve pejoratif şekilde yalanlandı.” ifadesini kullandı.

“BİLGİM YOKTU”

Miçotakis konuya ilgilendiren “Yanlıştı. Bilgim yoktu, şayet olsaydı buna asla cevaz vermezdim.” açıklamasını yapmıştı.

söz konusu olayın EYP’nin eksikliklerini ortaya çıkardığını dile getiren Miçotakis, “Seçkin husus kanuni kendisine yapılmasına karşın EYP, bu özel eylemin siyasi boyutunu hafife aldı. Kanuncu açıdan doğruydu fakat siyasal kendisine akseptans edilemezdi.” şeklinde konuşmuştu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNMUŞTU

Andrulakis, telefonunun yasa dışı dinlenmesine ve özel bilgilerine erişilmesine yönelik girişimde bulunulduğu gerekçesiyle Yunanistan Erdemli Mahkemesine (Areios Pagos) cürüm duyurusunda bulunmuştu.

Andrulakis, 28 Haziran’üstelik Avrupa Parlamentosunun özel hizmetinden faydalanarak telefonunun dil avcısı bir yazılımla izlenip izlenmediğini taharri ettirmişti.

Telefonda yapılan önceki incelemede “Predator” isimli çaşıt yazılımla ilişkili münasebetsiz bir ilişim tayin edilmişti.

Daha bilahare yapılan ince incelemede ise Andrulakis’in 21 Ilkgüz 2021’üstelik telefon sahibini casus yazılım programına yönlendiren linkin bulunduğu benzeri tema aldığı fakat Andrulakis’in mesajda belirtilen linke tıklamadığı görülmüştü.

Nisanda ise Yunan gazeteci Thanasis Koukakis’in cep telefonunda bile casus yazılım tespit edilmişti.

Uluslararası Basın Enstitüsü (IPI), Palikarya yetkililerden, gazeteci Koukakis’in cep telefonunda tespit edilen casus yazılım programına ilgili araştırma yapılmasını istemişti.

IPI’nın açıklamasında, Koukakis’in çökertme telefonunun 2021’de 10 hafta süresince “Predator” isimli dil avcısı yazılımla izleme edildiği kaydedilmişti.​​​​​​​

Bu olayların peşi sıra EYP Başkanı Panagiotis Kontoleon “hikmet cem sürecindeki sarhoşluk” gerekçesiyle 5 Ağustos’ta Miçotakis’e istifasını sunmuştu.

“Predator” isimli casus yazılımla ticari ilişkileri olduğu tez edilen ve ayrımsız zamanda Miçotakis’in yeğeni olan Başbakanlık Umumi Sekreteri Grigoris Dimitriadis bile bire bir devir görevinden ayrılmıştı.

UKRAYNA VE ERMENİSTAN İDDİASI

“Kathimerini” gazetesi, Andrulakis’i dinleme talebinin “Ukrayna ve Ermenistan ihsas teşkilatlarından geldiğine dayalı bilgiler bulunduğunu” ati sürmüştü.

Detaylara değinilmeyen selen, Ukrayna’nın Atina Büyükelçisi Sergii Shutenko ve Ermenistan’ın Atina Büyükelçisi Tigran Mkrtchian yoluyla yalanlanmıştı.

Yunanistan’de çaşıtlık krizi

 

Yunanistan Mağrip Trakya’daki Türklerin hakkını görmezden geliyor

 

Yunan amiralin Aldülhamid Eğlek korkusu

 

Share: