Yunanistan’da uymazlık lideri Avrupa’ya çağrıda bulundu: Avrupa stratejisini değiştirmeli, Türkiye’ye cebe satmayı bırakmalı

Türkiye ve Yunanistan beyninde Veli’bile ayrıntılı süreden bu yana bitmeme eden gerilim sürüyor. Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan ve Yunanistan Başbakanı Miçotakis’in düğme açıklamalarıyla Ankara ve Atina arasındaki ızdırap hattı daha üstelik kızışırken topa Yunanistan muhalefet partisi PASOK lideri Nikos Androulakis dahi girdi.

“KRİZ, TÜRKİYE İÇ DURUMU İLE ALAKALI”

Ülkede yapıt fail MEGA televizyon kanalına konuşan Androulakis, Türkiye ve Yunanistan arasındaki son dönemdeki akse hakkında ,”Türkiye meselesini iki ayrımlı durumdan okuyabiliriz. Birincisi Türkiye’nin bağırsak durumu ile ilişkin. Erdoğan, uzun yıllardır uğraşları sonucu kendine tıpkısı kefaret yarattı. Fakat şu anda seçimler risk altında. Erdoğan’ın tehlikede olması ise hem halkı hem da bitişik ülkeler üzere oldukça tehlikelidir” açıklamalarında bulundu.

“AVRUPA TÜRKİYE’YE SİLAH SATMAYI BIRAKMALI”

Türkiye üstüne Batı’ya bire bir dahi skandal çağrıda bulunan Androulakis, “Avrupa, Türkiye’ye cebe satmayı bırakmalı. Diplomatlık alanında Avrupa stratejisini değiştirmeli” dedi. Androulakis, “İki yıl önce Avrupa Parlamentosu’nu Türkiye’deki silah ambargosu üzere oylamaya kandırma ettim ve haddizatında Almanya Parlamentosu’nun yarısı lehte fikir kullandı.” dedi.

YUNAN MEDYASINDA TÜRKİYE MANŞETLERDEN DÜŞMÜYOR

Öte yandan Palikarya basınında Ankara ve Atina hattındaki akse manşetlerden düşmüyor. Yunanistan’de çokça okunan gazeteler arasında vadi düzlük Kathimerini birlikte bugünkü sayısında, Yunanistan’ın “Türkiye Gösteri Planı”nı yazdı. Manşetten sunulan haberde Atina’nın Türkiye’nin mümkün hamlelerine karşı senaryolarının amade olduğunu yazdı. Ceride, sonuç dönemde Türkiye ile Yunanistan beyninde yüklülük olduğuna ilgi çekerek, 2023’te yapılması planlanan seçim öncesinde Yunanistan hükümetinin atacağı adımları sıraladı.

“ATİNA HİÇ HAYALET KURMUYORDU AMA İŞLER DEĞİŞTİ”

Ceride, “Atina hiç hayal kurmuyordu, başvekil Miçotakis ati aylarda aut siyasa bağlamında zorluklarla karşılaşacağını durum ediyordu. Ancak geçen hafta bu beklentileri Ankara’nın iki koşut hamlesiyle kesinlik kazandı. Bunlardan ilki Türkiye ile Libya beyninde imzalanan inikat oldu. İkincisi üstelik Çekya’da planlı Avrupa Siyasal Topluluğu’nun zirvesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılması ve burada yemek sırasında Miçotakis’le gerginlik yaşaması oldu” yorumuna meydan verdi.

“CIDAL GEMİLERİ KULLANILABİLİR”

Atina yönetiminin Iye ve Şarki Akdeniz’bile hep olasılıkları değerlendirdiğine özen çekilirken Oruç Ser araştırı gemisinin Girit sadık seyredebileceğinin da olasılıklar dahilinde olduğu aktarıldı. Hakeza bir durumda Yunanistan hükümetinin çekişme gemilerini kullanabileceği belirtilirken Darı ile birlikte benzeri ortak tatbikat düzenlenmesinin birlikte gündemde olduğu belirtildi. Türkiye ile Libya arasında imzalanan mutabakatın Yunanistan ile Akdarı ortada imzalanan anlaşmaya karşı olduğu için bu olasılıkların epey faziletli olduğu da açıklandı.

“TÜRKİYE VE LİBYA ARASINDAKİ KAVIL, ATİNA’YI RAHATSIZ ETTİ”

Kathimerini’nin haberinde, Türkiye ile Libya ortada imzalanan anlaşmanın Atina hükümetinde illet yarattığı dahi belirtilirken bu konuda de benzeri diplomatik eylem planı hazırlığı içerisinde olunduğu kayıtlara geçti. Yunanistan hükümetinin, Türkiye ile Libya arasında imzalanan anlaşmaya Washington, AB, Fransa ve Almanya’nın aksülamel göstermesinden sevinme duyduğu belirtilirken bu yönde diplomatik çabaların birlikte artırılacağı belirtildi.

SEÇİMLERDEN SONRAYI DAHI HESAPLIYORLAR

Diğer yandan makalede, Yunanistan’dahi gelecek sene yapılacak seçimlerin ilkinde hükümet kurulamaması yerinde oluşacak boşluğa cebin üstelik bire bir tasrif hazırlandığı belirtildi.

Yunan medyasındaki haberde, “Yunanistan’üstelik yapılacak iki seçim beyninde arızi hükümetin elan beş altı tecrübesi olması ve daha kırıcı refleksleri olması durumundan Reisicumhur Erdoğan’ın faydalanabileceği ihtimaline alın Yunanistan yönetimi harekete geçti” denildi. Yunanistan Reisicumhur Katerina Sakellaropoulou ve Yargıtay başkanının iki seçim ortada defans bakanı ve dışişleri bakanının görevlerine devam etmesinin gündemde olduğu dahi belirtildi. Makalede, “Savunma Bakanı Nikos Panagiotopoulos ve Dışişleri Bakanı Nikos Dendias’ın görevde kalması ile gelişigüzel Türkiye ile yaşanabilecek büyük aynı krizde hem sahada bilgisi olan yetkililer olacak hem üstelik zamana alın başlatılan yarışta diplomatik bağlantılara erişim olacak” yorumu yapıldı.

Share: