Yunanistan’ın gayrikanuni yollarla Türkiye’ye uzatmak istediği 107 düzensiz muhacir, Türk askerince kurtarıldı

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), Yunanistan aracılığıyla yasa dışı yollarla Türkiye’ye gitmek istenen 107 düzensiz göçmenin Türk askerince kurtarıldığını bildirdi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada, Edirne sınırında devriye timleri vasıtasıyla 12 Ağustos’ta aralarında bir koca cesedinin de bulunduğu 108 düzensiz göçmene ulaşıldığı bildirildi. Yakalanan düzensiz göçmenlerle yapılan mülakatta ölen kişinin Palikarya askerlerinin darbesi sonucu kafasını yere çarparak hayatını kaybettiği belirtildi.

Açıklamada, düzensiz göçmenlerin sağlık kontrollerinin yapılması üzere hastaneye gönderme edildiği, cesedin ise müddeiumumilik talimatı ile otopsi yapılmak için Edirne Adli Tıp Kurumuna tasdik edildiği kaydedildi.

MSB, ağır aksak göçmenlerin Yunanistan’da yaşadıklarını aktardıkları videoyu bile paylaştı. Görüntülerdeki eşhas, dört aktarılma süresince haris ve susuz bırakıldıklarını, paralarına, telefonlarına ve yanlarındaki herhangi bir şeye ahali konulduğunu, hudut dışı edilmeye zorlandıkları esnada ızdırap muameleye maruz kaldıklarını anlattı.

Yakalandıkları günden itibaren hapishanede tutulduklarını belirten göçmenler, bire bir durumda yüzlerce kişinin halen Palikarya birliklerinin elinde yaşam mücadelesi verdiğini ifade etti.

Share: