Yüreğir’de Akdeniz Ürün Sineği ile hareketli savaş

Yüreğir Belediyesi, narenciye üreticilerinin bildirme majör sorunlarından biri olan ‘Akdeniz Yemiş Sineği’ ile uğraş başlattı. Kimyevi kullanmadan sinek sorununu çözerek narenciyenin verimini ve kalitesini arttıran ‘feromon tuzakları’ uray ekiplerince rustik mahallelerde dağıtılmaya başlandı.

Yüreğir Belediyesi, ilçede metin besin üretimini haydi, ürün kalitesini ve verimini çoğaltmak için üreticiyi terviç çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz ay hizmet sahasındaki köylerde dam ve ağıllarda vektörle savaş çalışması başlatan Rustik Hizmetler Müdürlüğü ekipleri, demin birlikte turunçgiller üreticilerinin başına bela olan ‘Akdeniz Ürün Sineği’ sorununu fora etmek amacıyla kolları sıvadı.

Narenciye üretiminin aheste olduğu ilçede binlerce ağacı kimyasal özellik kullanmadan bu zararlıya cebin korumak üzere Havutlu Mahallesi’nden başlanarak üreticilere feromon tuzağı dağıtımı yapıldı.

Kimyevi umar kalıntılarından duru, temiz ve emin besin üretimini tedarik etmek ve üreticinin gelirini arttırmak amacıyla çalıştıklarını belirten Yüreğir Belediye Başkanı Fatih Mehmet Kocaispir, seçme zaman üreticinin birlikte olduklarını belirterek uygulamanın yaygınlaştırılacağını ifade etti.

Uygulama kolaylığı ve kimyevi uğraş ile kıyaslandığında daha ekonomik olan tuzaklar üreticiler vasıtasıyla memnuniyetle karşılandı. Üreticiler uygulamadan ortalık Komutan Kocaispir’e teşekkürname etti.

Yüreğir Belediyesi Rustik Hizmetler Müdürlüğü, Akdeniz Ürün Sineğine cebin kimyasal mücadelenin âdem ve çevre üzerindeki huysuz etkisini önlemek için ayrımsız biyoteknik yöntem olan feromon kullanılmasını öneriyor.

Feromon tuzakları feromon emdirilmiş benzeri kapsül ile kapsüle gelen böceğin yakalanmasını sağlayıcı çepel benzeri tabladan oluşuyor. 120 devir etkisi olan aldangıç hasada büyüklüğünde ağaçlarda asık kalıyor ve meyveleri koruyor. – ADANA

Share: