Yurtdışına kaçmaya çalışırken yakalanarak tutuklanan HDP’li Semra Domuzuna: Fotoğraflara ilişik tıpkı tek ben yargılanıyorum

2017’de Adıyaman’üstelik öldürülen PKK’lı Yanardağ Bora’nın çökertme telefonunda yapılan incelemede, HDP Diyarbakır Mebus Semra Fena Hâlde ile gelişigüzel çekilmiş fotoğrafları bulunmuştu. Fotoğrafların basına yansımasının ardından hazırlanan fezleke göre Fena Hâlde’in dokunulmazlığı giderilmiş ve için yakalama emri çıkarılmıştı.

YURT DIŞINA KAÇMAYA ÇALIŞIRKEN YAKALANDI

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) yürüttüğü çalışmalarda, firari durumda mevcut HDP’li Semra Iyicene’in yıldırı örgütü PKK/KCK eliyle gayrikanuni şekilde yurt dışına çıkış arayışında olduğu öğrenildi. Bunun üzerine İstanbul Inanma Müdürlüğü ile MİT’in kolektif gerçekleştirdiği operasyonda HDP’li Semra Iyicene, İstanbul’dan 59 DG 606 plakalı kurgu ile Edirne’ye giderken Silivri’deki tıpkısı dinlenme tesisinde, “göçmen kaçakçılığı”, “resmi belgede düzmecilik” ve “basamak dokunulmazlığını ihlal” suçlarından kaydı olan sürücü Aladdin G. ile “terör örgütü propagandası fora etmek”fecir kaydı mevcut Fırat D. ile gelişigüzel yakalandı.

TUTUKLANDI

“Mehtap Şahan” hesabına aranje düzme kimlikle Silivri’deki benzeri dinlenme tesisinde yakalanan Domuzuna, emniyetteki işlemlerinin peşi sıra sağlık kontrolünden geçirilerek İstanbul Adliyesi’ne götürüldü. Üzerine yakalama kararı mevcut Pir, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Düzenli Suçlar Bürosundan soruşturmanın yürütüldüğü Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına bağlanarak, Gürültülü ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) vasıtasıyla rapor verdi. Müddeiumumilik, Sunturlu’i tutuklama talebiyle bekçi barış ceza hakimliğine atıf etti. “Silahlı yıldırı örgütüne örgen almak” suçundan aranan ve Edirne’ye giderken yakalanan HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Iyice, atıf edildiği Ankara Hazar Ceza Hâkimliğince tutuklandı.

“BU FOTOĞRAFLARA İLİŞKİN BİR BIRICIK BEN YARGILANIYORUM”

Tutuklanan Semra Fena Hâlde’in ifadesi ortaya daha çok. Güzelce hakimlik ifadesinde, “Ego bu usa vurma sürecini ağız ağıza siyasi bire bir süreç adına değerlendiriyorum. Bir bölük fotoğrafların üstelik ortamında bulunduğu meçhul tanık beyanları ile içi doldurulmaya çalışılmış ayrımsız sormaca yürütülmüştür. Bu fotoğraflara ilişkin yerine bire bir biricik ego yargılanıyorum. Tıpkı seçim propagandası kendisine değerlendiriyorum. Beraat ile sonuçlanan tıpkısı çokça benzeşim kararlar olmasına rağmen benim dosyam tutuklanmaya irsal yerine huzura gönderilmiştir” dedi.

KAÇMA ŞÜPHESİ NEDENİYLE TUTUKLANDI

Hakimliğin durdurma kararında ayrıca, kaknem Iyicene aleyhine beyanlar, HTS kayıtları, baz bilgileri, terör örgütü mensuplarıyla gelişigüzel sanki askeri terbiye alanında fariğ fotoğrafların bulunması ve bilcümle dosya kapsamında şüphelinin suçu işlediğine dayalı sağlam yanlışlık şüphesinin bulunduğu ve delillerin elan tamlık kendisine toplanmadığına vadi verildi.

Kararda, “şüphelinin kül aramalara karşın bulunamaması konusunda karşı yakalama kararı matrut ve bu karara güvenerek ifadesinin münfail olmasıyla, eylemin çakılı görülmesi halinde alması muhtemel ceza miktarı dahi dikkate alındığında savuşma şüphesi bulunduğu anlaşıldığından tutuklamanın ölçülü olduğu” kaydedildi.Share: