Yurtta hava durumu

Yapılan sonuç değerlendirmelere göre, yurdun geneli parçalı kayran yer haddinden fazla bulutlu, Marmara’nın doğusu, İç Ege, Akdeniz, İç Küçük Asya, Karadeniz, Gün Doğusu Küçük Asya’nun şimal ve batısı ile Kırklareli, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Siirt, Mardin, Bitlis ve Muş çevrelerinin bora ve meydan kayran gök patırtılı sağanak yağışlı geçecek. Yağışların Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Kastamonu, Kocaeli, Bilecik çevreleri ile Bursa’nın doğusunda kuvvetli; Sakarya, Bolu, Düzce, Bartın, Zonguldak ve Karabük çevrelerinde yerel kendisine çokça kuvvetli ve üzücü, Çankırı, Sivas ve Tokat çevreleri ile Ankara’nın kuzeyi ve Ordu’nun çöz ve günindi kesimlerinde kuvvetli olması bekleniyor.

Meteoroloji Umumi Müdürlüğünden alınan tahminlere göre, yıldız, iç ve gün batısı kesimlerde zaman normallerinin altında düşecek, başka yerlerde zaman normalleri civarında seyredecek. Rüzgar, alelumum şimal ve kuzeybatı, yurdun güney ve maşrık kesimlerinde güneyli yönlerden hafif, ara sıra itidalli kuvvette; Marmara ile Yıldız Iye kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu, Erzincan, Tunceli, Bingöl, Elazığ, Gümüşhane, Bayburt ve Sivas’ın şarki çevrelerinde güney ve güneydoğu yönlerden sağlam ve bodur süreli fırtına (40-70 yer vadi 80 km/sa) şeklinde esecek. Bazı illerde muhtemel albeni durumuyla günün arz efdal sıcaklıkları ise şöyle:

Ankara: Modüler ve çok bulutlu, sağanak, düzlük düz asuman gürültülü boğanak yağışlı geçeceği hesap ediliyor. Yağışların kuzey kesimlerinde yerel kalkışmak için sağlam olması bekleniyor 15

İstanbul: Modüler ve çokça bulutlu, fasılalı boğanak yağışlı 21

İzmir: Parçalı ve birkaç bulutlu 26

Adana: Modüler ve çok bulutlu, fasılalı sağanak ve yer vadi gök gürültülü bora yağışlı 29

Antalya: Parçalı ve çokça bulutlanmış, espaslı boğanak ve yer yer gök curcunalı bora yağışlı 25

Samsun: Modüler ve haddinden fazla bulutlu, boğanak yağışlı 21

Trabzon: Parçalı ve haddinden fazla bulutlu, boğanak yağışlı 20

Erzurum: Parçalı ve haddinden fazla bulutlanmış, bora ve gök ses bora yağışlı 25

Diyarbakır: Modüler ve haddinden fazla bulutlu bora yağışlı 28 – İSTANBUL

Share: