Yuvalı Deresi’ndeki balık ölümlerine inceleme

TEKİRDAĞ’ın Ergene ilçesindeki Yuvalı Deresi’nde balık ölümleri sonrası numuneler toplandı, çevredeki 8 fabrikada tetkik yapıldı.

Yuvalı Deresi’nde geri şişman balık ölümleri meydana geldi. Ölü balıkların akarsu yüzüne çıktığını görenleri Yer, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü’ne veri verdi. Bölgeye gönderilen ekipler, numuneler alıp incelemeye gönderdi. Ekipler antrparantez dere çevresindeki 8 fabrikada inceleme yaptı.

Misinli Mahallesi Muhtarı Cumhur Çibuk, balık ölümlerine ait, “Yaşadığımız bu görüngü, bizi etraflıca üzmüştür. Bu öz, yıllardır arı sili cari aynı öz. Ancak balık ölümlerinin yaşandığını görünce, balaban benzeri üzüntü yaşadık. Bittabi kirlendi, ki yaptı? Bulunması amacıyla Tekirdağ Kasaba, Kentçilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekiplerince inceleme yapıldı. Sonucu nikbet ediyor ve yapanın bulunmasını, cezasının bile verilmesini istiyoruz” dedi.

Amatör balıkçılık yapan Caner Alaz ise “Dereyi gördüğümde dekor kötüydü. Böyle tıpkısı özdek olamaz. Balıkların ölümü canımı sıktı. Çekim yapıp, durumu mahalle muhtarına ilettim. Sazan, turna, kızılkanat, sabun ve gümüş balığı. Burada birçok balık türü var. İstanbul ve birçok bölgeden âdem, balık sancımak amacıyla buraya geliyor. Balıkların öldüğünü görünce balaban çeki yaşadım. Buraya nazik ve küçükbaş zooloji geliyor, su içiyor. Ekipler gelip, tetkik üstelik yaptı. Sonucunu zaaf ediyoruz, yapanın bulunması ve cezasının birlikte verilmesini istiyoruz” diye niteleyerek konuştu.

Share: