Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyü için sunulan “laboratuvar” önergesi akseptans edilmedi

Zehirlenmelerin yaşandığı Yuva köyü için verilen “laboratuvar” önergesi kabul edilmedi

BOLU Bolu’da, 1 kişinin öldüğü ve haddinden fazla sayıda kişinin zehirlendiği Yuva köyüyle ilişkin İl Genel Meclisi üyelerinin İl Özel İdaresi bünyesinde Su Çözümleme ve Analiz Laboratuvarı kurulması önerisi yapılan oylamada akseptans edilmedi.

Bolu merkeze merbut Yuva köyünde 1 kişinin öldüğü ve 141 kişinin zehirlenme şüphesiyle hastaneye başvurduğu olayla ilişkin 1’i okkalı bakımda oluşmak üzere 10 kişinin tedavileri devam ediyor. Zehirlenme vakalarının üzerinden 2 kamer geçmesine rağmen yeni vakaların ortaya çıkmasıyla beraber İl Genel Meclisi üyesi bir takım, köylerin kullandığı suların analizinin İl Hususi İdaresi bünyesinde Akarsu Analiz ve Çözümleme Laboratuvarları aracılığıyla yapılması üzere önerge verdi. Üyelerin verdiği önerge, sedir başkanının kanuncu olmadığı yönündeki açıklamasının peşi sıra yapılan oylamada kabul edilmedi.

“Laboratuvarlar 2004 yılında devredilmiş”

Su Çözümleme ve Analiz Laboratuvarı’nın 2004 yılında İl Tarım Müdürlüğü’ne devredildiğini tamlayan İl Genel Sedir üyesi Erhan Beykoz, “Zehirlenmelerin kaynağının köyümüzün kullandığı suların olabileceği düşüncesiyle başka köylerimizin de hakeza bedbahtlık yaşamaması adına işlerin elan çabuk ve sistematik şekilde yürümesi amacıyla ekip olarak İl Özel İdaresi bünyesinde Akarsu Çözümleme ve Çözümleme Laboratuvarı kurulması için takrir verdik. İl Hususi İdaresi 2004 yılına kadar su ve yer analizlerini öz laboratuvarlarında yapmaktaydı. 2004 yılında alınan değişmeyen ile laboratuvarlar İl Tarım Müdürlüğü’ne devrildi. Vermiş olduğumuz takrir divan başkanı Yaşar Yüceer’in böyle bire bir uygulamayı kanunen yapamayacaklarını ve bambaşka ilerde hakeza aynı çalışmanın yapılmadığı, tahlillerin İl Esenlik Müdürlüğü aracılığıyla yapılmakta olduğu gerekçesiyle oylamada akseptans edilmedi” dedi.

“Kanuni yönden engel namevcut”

Laboratuvarların başka illerde faaliyette olduğunu ve kanuncu yönden aynı ülkü olmadığını belirten Beykoz, “Yapmış olduğumuz araştırmalarda Zonguldak ve Elazığ kabilinden birçok ilimizde Akarsu Tahlil ve Çözümleme raporlarının yapıldığını biliyoruz. Dahi Elazığ’daki laboratuvarda bakteri analizinin yanında sıçanotu tahlili da yapıldığını öğrendik. Sedir tez ettiği kabil özel hile bünyesinde kurulması memul laboratuvarın kanuncu yönden bile hiçbir engeli bulunmamaktadır” şeklinde konuştu.Share: