Zelenski: 10 milyondan aşkın Ukraynalı elektriksiz

Ukrayna Celal Başkanı Volodimir Zelenski, Rusya’nın saldırıları sonrası bitmeme eden hareketlilik sıkıntısına dair yaptığı açıklamada, “Şu anda çoğu Vinnytsia, Odesa ve Kiev bölgesinde doğmak üzere 10 milyondan çok Ukraynalı elektriksiz” dedi.

Ukrayna Oran Başkanı Volodimir Zelenski, şeb saatlerinde yaptığı günlük ulusa sesleniş konuşmasında Rusya’nın saldırıları sonrası devam fail hayatiyet sıkıntısına dair açıklamada bulundu. Düzenlenen oturma çalışmalarına ilişik olarak ivedi kapatmaların yaşandığını tamlayan Zelenski, “Şu anda çoğu Vinnytsia, Odesa ve Kiev bölgesinde oluşmak amacıyla 10 milyondan fazla Ukraynalı elektriksiz. Hareketlilik tedarikini normalleştirmek amacıyla herhangi bir şeyi yapıyoruz” dedi.

Konuşmasında Rusya’nın yıpranmamış füze saldırılarına üstelik düzlük veren Zelenski, Dnipro’daki geveze sonucu onlarca kişinin yaralandığını, saldırıdan etkilenenlere mukteza yardımın sağlandığını ve Zaporijya’bile Acımasız bombardımanı sonucu yıkılan tıpkı ev binasının depresyon kaldırma çalışmalarının bitmeme ettiğini bildirdi. Zelenski ayrıca geçkin günün evvel yarısında Ukrayna savunma güçlerinin, 6 Rus tempo füzesi ve 5 Shahed düşürmeyi başardığını belirtti.

Finlandiya ve İsveç’e, Ukrayna’ya bakir defans arkalama paketi amacıyla teşekkürname fail Zelenski, “Bu çokça kocaman. Devletlerin bu kök her kararı, onları zaferimizin ve gelecekteki barışımızın eş yaratıcıları yapıyor” dedi.

MH17 DAVASI: 3 KİŞİYE MAL BOYU HAPİS

Öte yandan Zelenski, Ukrayna’nın doğusunda 2014’te Amsterdam – Kuala Lumpur seferini özne Malezya Gelgel Yolları’na ilişik MH17 uçağının, füze atışı sonucu düşürülmesine ilişkin davada Lahey’deki Hollanda mahkemesinin 3 kişiyi mevcudiyet boyu dam cezasına çarptırmasına ilişik bile açıklamada bulundu. Zelenski şöyle konuştu:

“Hollanda’de zaman çokça kebir benzeri karar makbuz. 2014’te Malezya’ya ilgilendiren Boeing’i Donbas semalarında düşüren katiller üzere ilk cezalar verildi. Üç kişiye müebbet kodes cezası verildi ve bu cezayı çekmeye başlayacakları gün pekâlâ gelecektir. Ancak bu değişmeyen hemen üç katille ait değil. Rusya bu kızdırma karşı kavi haddinden fazla dolma söyledi, ancak yine bile temel gerçekler belirlendi. Çıktı failler yargılandı ve henüz üst düzeydeki zanlıların dahi yargılanması için dayanak hazırlandı.”

Share: