Zelenski’den ateşkes açıklaması: Moskova dolma söyledi

Ukrayna Oran Başkanı Volodimir Zelenski, Ortodoks Noel’i kapsamında mütareke ilan edilmesine rağmen saldırıya uğradıklarını ifade ederek, ” Moskova’dan gelen temas cins sözün hangi kadar hatalı olduğunu bugün dünya bire bir kat henüz görebildi” dedi.

Zelenski, ateşkese karşın Bahmut ve sair Ukrayna mevzilerinin vurulduğunu rapor ederek, “Moskova’dan gelen herhangi bir nev sözün hangi kadar yanlış olduğunu zaman dünya bire bir sefer daha görebildi. Bırakışma iddiasıyla ilgili bir şeyler söylediler. Ama köken şu kim, Zalim mermileri Bahmut’u ve değişik Ukrayna mevzilerini baştan vurdu. Rus işgalcilerin Ukrayna topraklarından çıkarılması ve Rusya’nın Ukrayna’ya ve mecmu Avrupa’ya tartı uygulama fırsatlarının ortadan kaldırılması; ateşkesin, güvenliğin ve barışın baştan yapılış edilmesi anlamına gelecektir” dedi.

ATEŞKES İLAN EDİLMİŞTİ

Moskof Kilisesi Patriği Kiril, Ortodoksların Noel’i çekinmek duymadan kutlayabilmeleri üzere bırakışma çağrısında bulunmuştu. Rusya Şevket Başkanı Vladimir Putin ise bu çağrının peşi sıra ateşkes talimatı vermişti. Rusya Savunma Bakanlığı, 6 Familya 2023 saat 12.00’den, 7 Aile 2023 gece yarısına cemi cephelerde ateşkes ilan edildiğini duyurmuştu.

Share: