Zinde hemşireye avlu veren ‘kalp’ operasyonu

Zihayat hemşireye avlu veren ‘his’ operasyonu

Konya’dan cerrahi müdahale amacıyla İstanbul’a gelen zinde bacı sağlığına kavuştu

Prof. Dr. Mehmet Mustafa Birey: “Engelleme etmeseydik hastamızı kaybedebilirdik”

İSTANBUL – Konya’da görev fail 31 yaşındaki ciddi bakım hemşiresi İstanbul’de yapılan ruh ameliyatıyla hayata tutundu. Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Mehmet Mustafa Fert, “Kendisi abla, 2 buçuk yaşında da önsezi ameliyatı ergin, alçak soluk darlığı, halsizlik ve yorgunlukla geldi. Uyguladığımız tedavi; transkateter pulmoner kapak replasmanı, bu hastalarda apansız ahiret yolculuğu riski çokça yüksek oluyor. Müdahale etmeseydik hastamızı kaybedebilirdik” dedi.

Konya Selçuk Üniversitesi Tababet Fakültesi Hastanesi’nde fariza yapan 31 yaşındaki aheste bakım hemşiresi Gülşah Bekiroğlu ruh rahatsızlığıyla dünyaya geldi. ‘Mor süt kuzusu” namına rapor edilen duygu hastalığıyla gözünü açan Bekiroğlu, ilerleyen süreçte cerrahi müdahale edilerek yaşamına bitmeme etti. Edinilen bilgiye bakarak yıllar sonra 31 yaşına geldiğinde evvel Covid-19 nâkil peşi sıra yeniden sıkıntılar zinde zihayat karı hissettiği ağrılar ve birdenbire yorulmalar sonrası doktora gitti. Senelerce aheste bakımda bir nice hastaya arkalamak için müteharrik tendürüst kadın, kalbinde baştan benzeri problem olduğunu öğrendi. Tedavi olarak örtüsüz tıpkı ruh operasyonu üstünde durulduğunu bu süreçte birçok doktorla görüştüğünü dile getiren Bekiroğlu, Sultangazi Haseki Eğitim Bilimi ve Araştırma Hastanesi’nde Kardiyoloji Kliniği İdari ve Terbiye Sorumlusu adına görev yapan Prof. Dr. Mehmet Mustafa Duygusal’a ulaştı.

Tüvana bacı başarılı operasyonla sağlığına kavuştu

Prof. Dr. Mehmet Mustafa Duygusal’ın operasyonun ilişkin namına yapılabileceğini belirtmesi üzerine zihayat bacı işler olmaya karar verdi. Muvaffakiyetli operasyonun ardından Bekiroğlu, taburcu edilerek evine gönderildi. Konya’birlikte etkili ve kontrole mevrut Gülşah Hemşire’nin tetkiklerinde tedavisinin sorunsuz ilerlediği görüldü. Prof. Dr. Birey, hastasına transkateter pulmoner kap replasmanı yaptıklarını tabir ederken tedaviye ilgilendiren bilgi verdi, taze abla ise yaşadıklarını anlattı.

“Hemşireliğim üzere sahaya dönüşümün sunma birkaç 3 yıl olacağını belirttiler”

Hastalığına yönelik mütekellim bacı Gülşah Bekiroğlu, “Çırılçıplak vardı, hastalığım mor bebek yerine biliniyor. 2,5 yaşında ameliyat geçirdik. Kendim üstelik sağlık çalışanıyım Selçuk Tababet Fakültesi Hastanesi’nde yoğun hizmet hemşiresiyim. Covid geçirdikten sonraları esasen hastalığım nüksetti. Sektör ağrılarım, kalbimdeki ritim bozuklukları, çarpıntım, pattadak yorulmalarım oldu. Doktorlar ameliyatın degaje olacağını, ayrıca anneliğimi etkileyeceğini, riskli çıkar yol kullanılacağını, esasen hemşireliğim için sahaya dönüşümün genişlik bir iki 3 sene olacağını belirttiler. Bunları kabul etmeyince tekrar hekim arayışına girdim. Mehmet Hoca ile yolumuz kesişti. Ameliyatımı oldum, gayet dosdoğru tıpkı şekilde tek ağrım, sızım, yorulmam olmadan hayatıma devam ediyorum. Ben aheste hizmet hemşiresiyim, istemsiz nöbetlerim, koku darlığım oluyordu bu da hanay kalitemi etkiliyordu. Nefesim kesilip sürekli uykudan uyanıyordum, pulmoner kapak replasmanı oldum. Ego hiç ana idmansız bir insanım ve sunu yetişkin arayışım bu yöndeydi ve Mehmet Öğretmen tek şekilde böyle bire bir sorun olmayacağını söyledi. Ben iki kız kardeşim, kardeşin birlikte anneliğin da ne emretmek olduğunu kız kardeşimde yaşadığımdan benim üzere çok mehabetli” dedi.

“Bu tedaviyle hastamız balaban benzeri konfora kavuşmuş oldu”

Gerçekleştirilen tedaviye ilgili mütekellim Sultangazi Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde Kardiyoloji Kliniği İdari ve Eğitim Sorumlusu Prof. Dr. Mehmet Mustafa Duygusal, “Fallot tetralojisi dediğimiz bire bir çor tanısıyla küçükken ameliyat olan bir hastaydı. Bunaltıcı nefes darlığı, halsizlik ve yorgunlukla geldi. Konjental ihtisas hastalığı diyoruz buna bu hastalıkları temas bin hastadan birinde görebiliyoruz. Fallot tetralojisi dediğimiz çor da on binde aynı gözüküyor. Kapaktaki darlığın ilerleyici dönemde artmasıyla klinik belirgi verebiliyor. Kasıktan vena eliyle giriyoruz, kalbi akciğere bağlayan damara ayrımsız kapak yerleştiriyoruz. Bu yolla kapaktaki kaçağı ve darlığı kaldırıyoruz. Hem hastaya getireceği riskler hem üstelik cerrahi riskleri çok faziletli olduğu üzere merbut yöntemleri sonuç dönemlerde yeğleme etmeye başladık. Bunlarda de üstün başarı sağlıyoruz. Kendisi gayet rahatladı, semptomları geriledi. Hastamızda ‘ben temel olamayacak mıyım’ diye niteleyerek tedirgindi. Bu tedaviyle hastamız nazik benzeri konfora kavuşmuş oldu. Teratojen etkin maddeler gebelikte güçlük olduğu üzere hastamızda balaban benzeri hastalık oluşturuyordu. Ego namına tedaviyi anlatınca gözlerinde ışıklar belirdi, muamelat sırasında teratojen hareketli reçete kullanmayacağımızı kasıktan merbut yöntemle yapacağımızı, gelişmemiş sürede ayağa kalkabileceğinden bahsettim. Alelhusus ana adaylarında, gailesiz kadın hastalarımızda bu şekil amal haddinden fazla nazik konfor” şeklinde konuştu.

“Müdahale etmeseydik hastamızı kaybedebilirdik”

Güre hemşirenin operasyonun yapılmaması halinde birçok olumsuzlukla karşı karşıya kalma durumunun olduğunu anlatan Prof. Dr. Mehmet Mustafa Can, “Kendisi hemşire, 2,5 yaşında ameliyatını reşit, Konya’da çalışıyor oradan İstanbul’a büyüklüğünde mevrut. Bu hastamıza uyguladığımız otama yöntemi, transkateter pulmoner kap replasmanı diye niteleyerek geçiyor. Ailesi üstelik baya tedirgindi, devrisi dönüş servise almamız benzeri zaman sonra taburcu etmemiz sonrası giderken dua ederek ayrıldılar. Tezahür verdikten sonradan bu hastalarda ruh yetmezliği dediğimiz bulgular, tartım bozuklukları, ihtisas yetmezlikleri, bacaklarda şişkin, karaciğer yetmezliği gibi bazı bulgularla geliyorlar. Her An de hayat kalitesini azaltan ve ömrünü azaltan emraz oluyor. Bunlarda ani ahiret yolculuğu riski de haddinden fazla faziletkâr oluyor. Müdahale etmeseydik bu gestalt klinik sonuçlarla hastamızı kaybedebilirdik. Kişilerde bu hastalıklar varsa sunma yakın doktora başvurmaları, şikayetleri varsa kontrolden geçmelerini öneriyoruz” ifadelerini kullandı.Share: