Zonguldak’ta 24 öğrenci gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Zonguldak’ta 24 öğrenci besin zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı

Milli Eğitim Bilimi Müdürü Züleyha Aldoğan: “Öğrencilerimizin durumu iyi, çarçabuk tetkik başlattık”

ZONGULDAK – Zonguldak’ta 24 lise öğrencisi gıda zehirlenmesi şüphesiyle hastaneye kaldırıldı. İl Milli Terbiye Müdürü Züleyha Aldoğan de hastaneye gelerek öğrencilerin durumu için vukuf aldı. Aldoğan, olayla ait ivedilikle inceleme başlattıklarını açıkladı.

Edinilen bilgiye bakarak Çaydamar Mahallesi’ndeki Borsa İstanbul Rum Lisesi pansiyonunda küsurat öğrenciler benzeri süre sonra gaseyan ve işkembe bulantısı şikayeti yaşamaya başladı.

Öğrencilerin şikayetleri üstüne okulun pansiyonuna çokça sayıda cankurtaran sevk edildi. İlk müdahaleleri yapılan öğrenciler ambulanslarla Avrat Tevellüt ve Bala Hastalıkları Hastanesi, Atatürk Celal Hastanesi ve Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Esenlik Uygulama ve Araştırı Merkezi’ne atıf edildi.

“Çok şükür yoğun aynı buut namevcut”

Mavera yandan Atatürk Cesamet Hastanesi’nde 7, Eş Veladet ve Bala Hastalıkları Hastanesi’nde 9, Bülent Ecevit Üniversitesi Afiyet Aplikasyon ve Araştırma Merkezi’ndeki 8 öğrencinin tedavileri sürüyor.

İl Milli Terbiye Müdürü Züleyha Aldoğan, gazetecilere yaptığı açıklamada akşam yemeği menüsünde tavuk, ezogelin çorbası, pirinç pilavı ve katık verildiğini söyledi. Öğrencilerin gaseyan şikayetiyle hastanelere kaldırıldığını açıklayan Aldoğan, tıpkı yandan öğrencilerin durumunu izleme ederken başka yandan aceleten inceleme başlatıldığını kaydederek, “Yemekten mahsus, tavuk, ezogelin çorbası, düğü pilavı benzeri de katık varmış. Atatürk Oran Hastanesinde 7 öğrencimiz var. Serum takıldı kontrol altındalar. Çocuk hastanesinde 9 öğrencimiz var. Tıp fakültesi hastanesinde üstelik 8 öğrencimiz var. Umumi kendisine tıp fakültesinde öğrencilerimiz bile burada öğrencilerimiz kadar kusma şikayeti ile gelmişler. Onlar de serum takıldı. Kontrol altındalar. Buradan öğrencilerimiz birlikte bir durumda. Bir yanda dahi şipşak inceleme başlatıyoruz. Konuyla müteallik şipşak kayıt numunesi başlatılacak. Sanırım iri ihtimal besinden kaynaklı gözüküyor. Kesin bahsetmek istemiyorum. Tıptaki öğrencilerimizin durumunun dokuz canlı olduğu serum takıldığı ve kontrol altında olduğu öğrendik. Haddinden Fazla şükür sakil ayrımsız kapsam namevcut.”

Share: