Zonguldak’ta ilk kez bire bir anda şişko kapalı böbrek taşı ameliyatı yapıldı

Zonguldak’ta ilk defa aynı anda toplanmış sınırlanmış böbrek taşı ameliyatı yapıldı

ZONGULDAK – Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Tıp Fakültesi Üroloji Anabilim Dalı’nda Zonguldak’ta ilk kez sektör üstü pozisyonda Endoskopik Şişko intrarenal Cerrahi adı sunulan böbreğe benzeri anda hem hacet kanalından hem dahi sırttan muvasala sağlanarak mecbur böbrek taşı ameliyatı yapıldı.

Zonguldak’ta ruhlu 26 yaşındaki Umut Öztürk, sol tarafındaki ağrıları sebebiyle hastaneye başvurdu. Burada muayenesi yapılan Öztürk, Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi Üroloji Anabilim Dalı’na yönlendirildi. Yapılan tahlillerde sol böbreğinde toplam boyutu 5 santimetreyi güzeşte ve böbreğin seçkin odacığını kaplayan çok sayıda taş tayin edildi.

Operasyonu gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Açık Deniz Denizhan Demirkıran ve ekibi; ayrımsız taraftan alınan bakir döl lazer kullanarak sektör üstü pozisyonda böbreğin peş odacıklarına lüzum kanalından giren Fleksible URS cihazı ile tedavi ederken tıpkısı anda yalnızca noksan santimetrelik bir kesiden böbreğin madun odacıklarındaki tagların Nefroskop cihazı ile çıkarıldığını söyledi.

Ameliyat sonrası hastadan 30 nüsha taş çıkarılırken ayrımsız hizip taşlar ise böbrek içerisinde lazer sayesinde toz haline getirildi. Kestirmece 1 saat süren operasyon sonrasında hastanın böbreği taşlardan kurtarıldı. Marazlı bile sağlığına kavuşmuş oldu.

Daha başlangıçta bu hastalara eski yöntemlerle iki evet birlikte elan çok cerrahi müdahale yapıldığını anlatım eden Demirkıran, bu ameliyatlarda gürpedek çok kesi yapılması gerekirken yeni yöntemle tek seansta henüz gani imkan tanındığını açıkladı. Demirkıran, eskimemiş yöntem cerrahi müdahale sonrası hastanın gücük sürede taburcu olabileceklerini belirtti.

İdrar kanalından beğenilen Fleksible URS cihazının sebebiyle arka odacıklardaki tagların eklenmiş bire bir mapus açılması gerektirmeden sırttan giren cihazın önüne bırakılabileceğini tabir eden Dr. Demirkıran, bu sayede henüz beş altı cerrahi yük ile daha hilt ve efektif tedavi sağlanabildiğini açıkladı.

Endoskopik Toplu intrarenal Cerrahi ad verilen böbreğe bire bir anda hem lüzum kanalından hem üstelik sırttan erişim sağlanarak sadık böbrek taşı ameliyatının görmüş geçirmiş tıpkı takım gerektirmesi nedeniyle Türkiye’birlikte basit merkezde yapıldığını aktaran Demirkıran, Gün Batısı Karadeniz Bölgesi’nde de ilk kez Bevliye Anabilim Dalı’ndan kendisi ve ekibi aracılığıyla ZBEÜ Esenlik Uygulama ve Araştırma Merkezi’ne gerçekleştirildiğini sözlerine ekledi.

Ameliyat sonrası sağlığına munsap parasız Rüya Öztürk da “Ufak ayrımsız veca ile başladı. Hastaneye gitmiştim oradan buraya yönlendirildim. Doktorumuz ve ekibi ameliyatımızı gerçekleştirdi. Böbreklerimden bu kadar taş beklemiyordum. Şu anda ağrı sızı yok. Eskisi gibiyim” diye niteleyerek konuştu.Share: