29 Teşrinievvel Cumhuriyet Bayramı kutlanıyor

Sakarya, Düzce, Bolu, Karabük, Zonguldak, Kocaeli ve Bartın’birlikte 29 Ekim Cumhuriyet Altını Bayramı törenlerle kutlandı.

Sakarya şehir merkezindeki Atatürk Bulvarı’nda planlı tebrik kartı töreni, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Vali Alçak Oktay Kaldırım’ın günün fehva ve önemini belirten konuşmasının arkası sıra öğrenciler türkü okudu.

Yaşlılar, dallar ve kadınların de ortaklık gösterdiği merasim, askerler, gaziler, öğrenciler, sporcular, kurnaz, polis, AFAD, itfaiye, 112 ekiplerinden oluşan küçümseme geçişiyle sona erdi.

Törene, İl Garnizon Başkan Vekili Miralay Ercan Gülden, Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem Balaban, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Osman Köse, politik partilerin il başkanları, gelgel müdürleri ve vatandaşlar katıldı.

Düzce

Düzce’dahi Il Meydanı’ndaki Anıtpark’ta düzenlenen merasim, kaçınmak duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Törende konuşan Düzce Valisi Cevdet Atay, Cumhuriyetin 99. yıl dönümünün coşkuyla kutlandığını söyledi.

Gurur ve bahtiyarlık yaşadıklarını belirten Atay, “Bugün mazlum devletlerin sesi olan benzeri devletimiz varsa Cumhuriyetimizi kuran milli can kuşu, milli şuur ve milli vakfe sayesindedir.” dedi.

Tören, Düzce Gençlik Spor İl Müdürlüğü tekvando ve ahali oyunları ekiplerinin gösterileri, Düzce Belediyesi Mehter Takımının marşları ve komando birliğinin silahlı tören geçidiyle son buldu.

Zonguldak

Zonguldak’ta Ilbay Mustafa Tutulmaz’ın tebrikleri kabulüyle başlayan Cumhuriyet Bayramı kutlamaları, Madenci Anıtı önündeki törenle bitmeme etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra konuşan Vali Tutulmaz, Cumhuriyet Altını Bayramı’nı büyük bir bayram, coşku ve heyecanla kutlamanın hak gururunu yaşadıklarını söyledi.

Tutulmaz, Amasra’dahi beyaz zehir ocağında meydana mevrut patlamaya değinerek, şunları kaydetti:

“Bu müessif olayın halkımızda yarattığı matem havasının bitmeme ettiğini hissettiğimiz bu günlerde hayatını kaybeden madencilerimizin manevi anısına içtinap etmek, kızıl aileleri ve vatandaşlarımızın hassasiyetleri bile göz önünde bulundurularak Bakanlıkla yapılan müzakere sonucunda Cumhuriyetimizin kuruluşunun 99. yılı tebrik kartı, tören ve etkinliklerinin Bartın Valiliği ile benzeri doğrultuda şekillendirilmesinin makul olacağı değerlendirilmiştir. Konuyu muhterem halkımızın bilgilerine sunmak isterim.”

Atatürk’ün liderliğinde özgür tıpkısı vatan, münevver tıpkısı ati uğrunda bir nice cephede pres şartlar altında ölçülü ve binlerce şehit verilerek kazanılan Milli Mücadele’nin arkası sıra Cumhuriyetin kurulmasının, tarihin kaydettiği ender ve oylumlu başarılardan biri olduğunu tamlayan Tutulmaz, bağımsız milletvekili Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin bu iri fedakarlık, cesaret, azim, inanç ve kararlılığın eseri kendisine doğduğunu sözlerine ekledi.

Şiirlerin okunmasının peşi sıra merasim, değişik etkinliklerde dereceye giren öğrencilere ödüllerinin verilmesi ve hezel yürüyüşüyle sona erdi.

Kocaeli

Kocaeli’üstelik Vilayet önünde düzenlenen törende Vali Seddar Güç, Büyükşehir Belediye Reisi Tahir Büyükakın ve Garnizon Komutanı Tuğamiral Bülent Turan, merasim aracından vatandaşları selamladı.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Ilbay Ağır, balaban bir imparatorluğun küllerinden doğan Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün çağcıl medeniyet seviyesi hedefine yayılmak ve onu döndürmek amacıyla 99 yıldır tıpkı azim, kararlılık ve ruhla varlığını sürdürdüğünü söyledi.

Türkiye Cumhuriyetinin kurulduğu günden bu yana hemen büyüdüğünü ve serencam yıllarda kimsenin sahne dahi edemeyeceği dev projeleri hayata geçirerek dünyanın yeryüzü zihayat ekonomisine ve ordusuna topluluk ülkeleri arasına girdiğini vurgulayan Yavuz, “Zaman artık Türkiye seçme alanda dünyayla rakiplik edecek altyapıya sahiptir. İçinde 2023, 2053 ve 2071 gibi tarihi hedefleri barındıran Milli Teknoloji Hamlesi ile dijital teknolojide, otomotivde, kimya ve ilaçta, bileşimli zekada acun öncüsü olma hedefiyle faziletkâr teknolojili, faziletli melfuf kızıl yerli ve milli istihsal amacına müteveccih çalışmalarımızı de hızlı hızlı sürdürüyoruz.” diyerek konuştu.

Vali Ağır, Türkiye’nin 2023 hedeflerine ulaştığında bölgede ve dünyada alışılmadık ayrımsız dönemin birlikte başlatılacağını dile getirerek, “İnanıyorum ki bu çağ bizim yüzyılımız olacak. Türkiye sonuç yüzyılda ve ahir yüzyıllarda seçme alanda adını ve gücünü tarihe yazdırmaya devam edecektir.” dedi.

Ağır’un konuşmasının arkası sıra yer genelinde düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğrencilere ödülleri verildi.

Mehteran ve el oyunları gösterileriyle devam fail program, merasim geçişinin ardından sona erdi.

Törene, AK Öğür Kocaeli Milletvekilleri Radiye Sezer Katırcıoğlu, İlyas Şeker, Sami Şarap ve Cemil Bitirim, siyasi parti ve sivil topluluk kuruluşu temsilcileri, askeri ve mülki erkan ile vatandaşlar katıldı.

Karabük

Karabük’te Ilbay Fuat Gürel’in tebrikleri kabulüyle başlayan Cumhuriyet Altını Bayramı kutlamaları, Şehir Meydanı’ndaki törenle bitmeme etti.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının peşi sıra Vali Gürel, ilkin Cumhuriyetin Kurucusu Gazi Mustafa Eksiksizlik Atatürk görünmek için tam şehitleri rahmetle eloğlu etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajının okunduğu törende, şiirler ve kompozisyonlar seslendirildi, mütenevvi spor ve umum oyunları gösterileri sunuldu.

Kutlamalar merasim geçişiyle sonuç buldu.

Törene, Vali Gürel’in eşi Korkunç Aras Gürel, AK Tümen Karabük Saylav Topluluk Ünal, Yurt Partisi Karabük Saylav Hüseyin Avni Aksoy, Karabük Belediye Reisi Rafet Iyilikçi, AK Tümen Karabük İl Başkanı İsmail Altınöz, CHP İl Başkanı Abdullah Çakırdoğan, başka tören düzeni üyeleri, gaziler, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.

Bartın

Bartın’bile Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen merasim, Vali Nurtaç Aslan’ın alanda bulunanların bayramını kutlamasıyla başladı.

Arslan, yaptığı konuşmada, Cumhuriyetin 99. yapılış yıl dönümünü kutlamanın gururunu ve heyecanını yaşadıklarını söyledi.

Ilbay Aslan, 29 Ekim’in, milletin oylumlu tarihindeki sunma muhteşem dönüm noktalarından biri olduğuna meni ederek, “29 Teşrinievvel bizim saygınlık günümüzdür. Kavim egemenliğine dayalı olan Cumhuriyetimiz, bu coğrafyada milletimizin varoluş mücadelesinin genişlik düşündürücü eseridir. Geçmişimize gururla geleceğimize güvenle bakmamızı sağlayan Cumhuriyet Altını, milletimizin istiklal ve hürriyetinden asla ivaz vermeyeceğinin genişlik işlek ifadesidir.” diye niteleyerek konuştu.

Cumhuriyet Bayramı dolayısıyla planlı yarışmalarda dereceye girenlere ödüllerinin verildiği program, merasim geçişiyle sona erdi.

Bolu

Bolu’de Valilik Meydanı’nda düzenlenen merasim, imtina etmek duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın mesajı okunduktan sonraları mütekellim Vali Erkan Kılıç, tarihi birçok zaferlerle yoğun aziz Türk milletinin Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde başlattığı ve topyekun mücadeleyle kazandığı, dünyada eşi bir sıfır şişman zaferi neticesinde kurulan Cumhuriyetin 99. sene dönümünü kutlamanın değer ve gururunun yaşandığını kaydetti.

Tören, el oyunları ve mehter gösterileriyle bitmeme etti.

Ulusal ve uluslararası müsabakalarda dereceye giren sporculara ödülleri takdim edildikten bilahare koşuk, kitabet ve gösterici yarışmalarında dereceye giren öğrenciler ödüllendirildi.

Kutlama programı tören geçidiyle serencam buldu.

Bolu 2. Komando Er Tuğgeneral Komutanlığı ile Bolu İl Güllabi Komutanlığı Düzenlilik Komando Er Bölüğünde vazifeli askerlerin İzzet Baysal Caddesi’nde marşlar söyleyerek yaptığı geçiş bağ gördü.???????

Share: