4 buçuk milyon aşılı ağızotu alarga doğaya bırakıldı

4 buçuk milyon aşılı yem açıktan doğaya bırakıldı

Tilkiler alarga aşılanıyor

225 bin kilometrelik ormanlık ve rustik alanda alarga telkih çalışması yapıldı

NEVŞEHİR – Tarım ve Orman Bakanlığı yoluyla kudurmuş hastalığı ile savaşım için Avrupa Birliği destekli ‘Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü’ projesi çerçevesinde açıktan ilkah uygulaması yapılıyor. beherglas aplikasyon döneminde 4,5 milyon adet aşılı yemleme kullanılarak, 225 bin kilometrelik ormanlık ve rustik alanda açıktan telkih çalışması yapıldı.

Eksi 24 derecede dondurulan yemler herhangi bir 40 metrede aynı uçaklardan doğaya bırakılıyor. Tahminî 10 kilometreden ahit kokusunu alan tilkiler, yedikleri yemlerin ortamında bulunan kapsüllerdeki aşılar tarafından ağızcıl adına aşılanmış oluyor. Aşı çalışması karşı izah yapan Ekincilik ve Orman Icra Vekili Yardımcısı Ebubekir Gizligider, Türkiye genelinde kuduruk vakalarının yapılan bu himmet ile sıfıra indiğini açıkladı. Icra Vekili Yardımcısı Gizligider; “Ekincilik ve Orman Bakanlığı olarak akıbet üç yıldır Avrupa Birliği destekli yürüttüğümüz benzeri proje. Tilkiler eliyle akur hastalığının yayılması söz konusu. Bu hastalığın yayılmasını engelletmek üzere çağdaş adına havadan aşılama uygulaması yapıyoruz. Telkih çalışmaları şuan Kapadokya Albeni Limanından devam ediyor. Şuan itibariyle kuduz vakasında sıfır durumdayız. Haddinden Fazla dikkatli ve tedbirli olmamız gereken aynı bahis. Eskiden kilolu süreçlerin yaşandığı berenarı dilimini yaşadık. Bu nedenle yapılan himmet aldatıcı bire bir aksiyon ve okşayıcı tıpkısı savaşım” şeklinde konuştu.

Tarım ve Orman Bakanlığınca karışık hayatında kuduz hastalığı ile savaş amacıyla, henüz evvel 2008-2010 tarihlerinde yapılan oral aşılama çalışmalarının devamı niteliğinde Avrupa Birliği destekli namına, ‘Türkiye’de Kuduz Hastalığının Kontrolü Projesi’ 2014 yılında uygulamaya başlatılan projeye 2022 yılında dahi devam ediyor. Edinilen bilgiye bakarak proje çerçevesinde çandır hayatı kaynaklı kuduruk hastalığının aheste olarak görüldüğü 105 bin kilometre alanda 2014-2015-2016 yıllarında senede bir defa başlamak amacıyla alarga ilkah çalışması yürütüldü. Seçkin aşılama kampanyasında tilkilere müteveccih 1 milyon 890 bin adet aşılama biati havadan atıldı. 2019 yılı bağ bozumu aşılama kampanyası, Avrupa Birliği Projesi çerçevesinde çandır hayatında kuduruk hastalığının kontrol edilebilmesi üzere; 3 yıl süreyle, yılda 2 kat almak üzere bütün 6 uygulama yapıldı. beher aplikasyon döneminde 4,5 milyon nüsha aşılı yem kullanılarak, 225 bin kilometrelik ormanlık ve rustik alanda açıktan telkih çalışması yapıldı. söz konusu proje ile hastalığa duygulu hayvanlar aynı anda bağışık arkaç getirilerek, yerel hayvanlar ile toy sahn ortada süregelen enfeksiyon zincirinin kırılması amaçlanıyor. Mezkûr proje çerçevesinde 19 Ekim 2022 tarihinde başlanılan kampanya Çanakkale, Balıkesir, İzmir, Manisa, Entelektüel, Denizli, Burdur, Muğla, Isparta, Afyonkarahisar, Kütahya, Yardımcı, Ankara, Aksaray, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Çankırı, Çorum, Tokat, Sivas, Nevşehir, Kayseri, Samsun, Konya, Amasya, Bursa, Sazak, Karaman, Niğde ve Antalya almak için toplanmış 31 ilde gerçekleştirilecek.

Havadan aşılama çalışması 19 Ilk Teşrin 2022 tarihinde Tokat Havalimanı kullanılarak yapılmaya başlanmış olup, halen Nevşehir Kapadokya Havalimanı kullanılarak açıktan telkih çalışması bitmeme ediyor

Share: