Amasyalı kardeşler karada karavan, suda yat olabilen vesile tasarladı

Amasya’nın Merzifon ilçesinde faal İlhan ve İsmail Yaylacı kardeşler, karada karavan, suda ise yat yerine kullanılabilen benzeri çevirgeç geliştirdi.

Kömür madeni ocağı işleten İlhan ve İsmail Yaylacı kardeşler, hem karada hem birlikte suda kullanabilecekleri aynı çevirgeç yükseltmek için 3 yıl önceki düzentileme başlattı.

Uzun uğraşlar ve denemeler sonucu geliştirilen araç, arabayla karavan üzere çekilerek istenilen yere götürülürken deniz, göl yahut baraj göletlerinde ise yat olarak kullanılabiliyor.

“Yat Ilan” ismini verdikleri araçlarını Karadeniz’de andırmak üzere Samsun’a mevrut ve Yelkenli Kulübü önünden araçlarını suya indiren Yaylacı kardeşler, motorunu çalıştırarak denize açıldıkları araçlarını bire bir süre kullandıktan sonradan tekrar kıyıya çıkardı.

İsmail Yaylacı, AA muhabirine, üç tarafı denizlerle dönük tıpkısı ülkede yaşamalarına rağmen bölge kültürünün tam düzeyde olmadığını söyledi.

Türkiye’birlikte denizi görmemiş insanların bulunduğuna dikkati çekici Yaylacı, “İnsanların ilgisini çekerek denize aşkı canlandırırız diye niteleyerek böyle tıpkı projeye girdik. 3 almanak AR-GE çalışması sonucu üç bir geliştirdik.” dedi.

Geliştirdikleri aracın tabanını tekne tabanı adına tasarladıklarını anlatan Yaylacı, sudan çok etkilenmemesi ve sallanmaması amacıyla konforu dolay plana düzlük aya yapısı oluşturduklarını dile getirdi.

Almanya, İsrail ve Amerika’dan istek var

Araçlarının elan çabucak prototipini yaptıklarını, AR-GE aşamasında olduğu amacıyla maliyetin açık olarak ortaya çıkmadığını tamlayan Yaylacı, şöyle devam etti:

“Prototip adına çalıştığımız için önce maliyetler faziletli oluyor ancak sıra üretime geçildiğinde akla yatkın fiyatla vatandaşlarımıza sunmayı düşünüyoruz. İnsanlarımıza bu mıntıka ve karavan kültürünü etkilemek, bir numara önceliğimiz. Şu anda yalnız içtimai medyadan paylaştığımız görüntüden dünya Almanya, İsrail ve Amerika kabilinden ülkelerden arayanlar oldu. Kaliteden karşılık vermeden elimizden geldiğince ülkemizin ihracatına ve ekonomisine müzaheret etmek amacıyla uğraşıyoruz.”

İster dağda, icap suda kullan

Yaylacı, Yat Zar’ın yüzdelik 50 karavan, yüzde 50 yat olduğunu vurgulayarak, “İstersen dağın doruğuna çek kampını yap, istersen de indir suya balığını tut, müziğini dinle. Böyle aynı im alındığında karavan parklarıyla işiniz yok, gidersiniz araçların ulaşamayacağı koylarda çapanızı atarsanız, tatilinizi yaparsınız. AR-GE’sinden mühendisliğine, halk işçiliğine meşbu domestik.” diye konuştu.

İlhan Yaylacı ise geliştirdikleri çevirgeç için nişancı başvurularını yaptıklarını söyledi.

Almanya’da bire bir firmanın bu format ayrımsız çalışması bulunduğunu ama artık istihsal yapmadığını nâkil Yaylacı, “Ülkemizde bunu üreten ayrımsız firma yok. Üç tarafı denizlerle çevrili bire bir ülkede hakeza ayrımsız ürüne gerekseme vardı. Herhangi Bir şeyine büyüklüğünde üretim bize ilişkin oldu. Şu anda deneme sürüşlerini yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yaylacı, berat başvurularının onaylanmasının peşi sıra dizi üretime geçmeyi planladıklarını sözlerine ekledi.

Share: