antep fıstığı zirvesi

Baklava üreticileri ve şam fıstığı fasıl temsilcileri, Gaziantep Ticaret Borsası’nda (GTB) düzenlenen müzakere toplantısında bir araya geldi.

Gaziantep’in iki eke ayraç değerinin seksiyon temsilcilerinin buluştuğu toplantıda; yaşanan mesail, çözüm önerileri, iş birliği imkanları, Antep fıstığında anahtar dışının engellenmesi ve ürüne tarımsal destek sağlanması konularında düşünüm alışverişinde bulunuldu. Gaziantep ve İstanbul’birlikte neşelilik gösteren baklava üreticileri ile Gaziantepli fıstık kısım temsilcilerinin ortaklık gösterdiği toplantıya, Nizip Tecim Borsası (NTB) Meclis Başkanı Ahmet Polat, Baklava Üreticileri Ömer Güllü, Mehmet Akıncıoğlu, Fıstık İşletmecisi ve Tüccarları M. Neşet Uçan, Mehmet Özmen, Bağımsız Milletvekili Atakan, Müslüm Sebep ve Gazi Yılmaz konuşmacı yerine katıldı.

Gaziantep’in iki yüce değeri

Toplantının açılışında mütekellim GTB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ileri Uç Oyuncusu, Gaziantep’in bellik değerleri adına özel önem tazammun eden iki şişman sektörün temsilcilerinin ilk kez serbest katılımlı bire bir toplantıda aynı araya gelmesinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Baklava ve Fıstığın Gaziantep’in birbirinden ayrılmaz iki yetişkin değeri olduğunu belirten Akıncı, Gaziantep adıyla özdeşleşen bu iki ürünün kentin kadim kültürünün vazgeçilmez motifleri olduğunu söyledi.

Gaziantep’in coğrafi işaret tescilli bu iki değerini birbirinden ayrı düşünmenin ve ayrımlı noktalara koymanın cins olmadığını kaydeden Ileri Uç Oyuncusu, bu nedenle Baklava ve Fıstık devir temsilcilerinin birbirini bütünleyen, bire bir ailenin birer fertleri olduğunu ve sorunların çözümü noktasında de kuma akılla cereyan etmelerinin nazik ehemmiyet taşıdığını dile getirdi.

Antep fıstığına yönelik hayata kazandırılan projeler

Antep fıstığında yaşanan umumi sorunların çözümüne müteveccih GTB’nin yaptığı çalışmalar ve hayata kazandırdığı projeler hakkında bilgiler veren Akıncı, konuşmasında şu ifadelere kayran verdi:

“Antep fıstığının dalından koparılıp, uran ürünü haline gelene büyüklüğünde sabık cemi süreçlerini içerisinde barındıran hayati projeleri fıstığın başkenti Gaziantep’te hizmete açtık. İlk olarak sektöre lüks bir oluşturacak Türkiye’nin evvel Şam Fıstığı Lisanslı Deposunu hizmete kazandırdık. Toplam 10 bin ton fiziki ambarlama kapasitesine erbap olan lisanslı depo, çiftçimize, sanayicimize ve tacirimize tehlikesiz, dimdik ve sigortalı depoculuk imkanı sunmakta. Ürününü lisanslı depoya getiren ve ürünün pusat altına girmesini sağlayan üreticilerimize devletimiz eliyle nakliye, icar ve çözümleme destekleri verilmekte. Kuru al kabuklu, al kavlak ve gri kavlak üzere antep fıstığı ürünlerinin akseptans edildiği lisanslı depomuza kitap getirilmesinin yaygınlaşması için bölgede tanıtım ve brifing çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz. Bunun birlikte TÜBİTAM MAM Dirim Bilimleri aksiyon birliğiyle Pilot Ölçekli Şam Fıstığı İşleme Tesisimizi bu yıl içerisinde hizmete aldık. İleri uygulayım bilimi ile donatılan tesisimiz, artma, hıfzıssıhha ve azık güvenliği noktalarında yeryüzü erdemli standartları sağlayarak sektöre bütünleşmiş analizör sunmakta. Tesisimizde şam fıstığı ayıklama, kabuk soyma, çıtlatma, melez, sızgıt ve paketleme kabilinden üniteler kayran almakta.”

Akıncı, konuşmasında antrparantez Antep fıstığına zirai kitap desteği sağlanmasına müteveccih bakanlıklar düzeyinde gerçekleştirdikleri icraat için üstelik açıklamalarda bulundu.

Ortak yol haritası

Toplantıda birer danışma işleyen baklava üreticileri ve fıstık departman temsilcileri dahi sektörel sav ve çözüm önerileri üzerine görüşlerini dile getirdi. Konuşmaların peşi sıra kürsü temsilcileri, kuraklığın antep fıstığı rekoltesi üstüne etkileri, Barak bölgesinde fıstık ağaçlarının suyla buluşmasının önemi, Antep fıstığının kısım dışı şahıslar yoluyla yatırım ara bulucu namına kullanılmasının piyasalara etkileri, araç dışının engellenmesine müteveccih atılacak adımlar, antep fıstığı lisanslı deponun yararlanma ağının genişletilmesi ve Antep fıstığına zirai eser desteği sağlanması hususunsa yürütülebilecek kuma faaliyetler hakkında istişarelerde bulundu. – GAZİANTEP

Share: