Atınkale Travertenleri’nde misilsiz kar manzarası

Atınkale Travertenleri’nde benzersiz kar manzarası

Sivas’ta kar yağışının ardından, 48 adım sıcaklığa sahip olan Altınkale travertenlerinde benzersiz güzellikler ortaya imdi

SİVAS – Sivas’ta kar yağışının arkası sıra 48 basamak sıcaklığa erbap olan Altınkale travertenlerinde nazirsiz güzellikler ortaya imdi.

Sivas’ta takatli çokça hastalığa onma olan Yunak Çermik’teki Altınkale Travertenlerinde kar yağışının ardından enteresan görüntüler ortaya çıktı. İl merkezine noksan saat mesafede kâin ve 48 aşama sıcaklığı ile özen çeken akarca suyu, kar yağışı sonrası adeta görsel tıpkısı ziyafet sundu. Beyaza bürünen travertenlerden sıcak su buharı yükselirken bölge oluşan uzanım dokusu ile bile dikkat çekti. Limonit ve hematit içerikleri sayesinde bandaj odağı haline mevrut ve yaz-şita ziyaretçi yoğunluğu yaşayan Altınkale, sevimsiz havada eşsiz anlara tayf oldu.

Birçok hastalığa felah kaynağı

Bölgenin yer bilimsel ve jeomorfolojik yapısının öne çıktığı ve adeta bire bir sarih hava jeoloji müzesini andırdığı Altınkale Travertenleri 21 bin metre kare alandan oluşuyor. Çok sayıda bungalov eş, termal otel ve tesisin bulunduğu Sıcak Çermik’teki Altınkale, Denizli ilinde mevcut Pamukkale Travertenlerine benzerliği ile birlikte ilgi çekiyor. Bölgedeki termal akarsu ilkin romatizma atılmak üzere sinir sistemi, teneffüs yolu, sindirim aygıtı, metabolizma bozuklukları, böbrek ve gereklilik yolları, adale ağrıları, jinekoloji üzere metanetli haddinden fazla hastalığa iflah dağıtıyor. Yaz aylarında geleneksel otağ kültürünün dahi yaşatıldığı Hamam Çermik’te Cumhuriyet Üniversitesine vabeste Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi birlikte bulunuyor.

“Yaz kış ayrı benzeri güzelliği var”

Altınkale’yi görüşme eden Orhan Aykan, yaz kış ayrı tıpkı güzelliği olduğunu söyleyerek, “Yaz kış herkesin Altınkaleye gelmesini kaynak ediyorum. Manzaraya karşı baktığınız devir içiniz hem üşüyor hem üstelik ısınıyor. Yaz şita ayrı bir güzelliği var. Akarsu hamam olduğu üzere kış aylarında soğuk havayla birleşince buharın çıkmasıyla fena hâlde tıpkısı manzara oluşturuyor” şeklinde konuştu.

“Misilsiz aynı manzarası var”

Mavera yandan bir bambaşka yurttaş, Altınkale’ nin misilsiz aynı manzarası olduğunu söyleyerek, “Denizli’nin Pamukkale’si varsa burasıda Sivas’ın Altınkale’si. Vadi altından mevrut yunak ve natürel tıpkısı suyu var. Itici havayla isıdam akarsu birleşince buhar ortaya çıkıyor. Benzersiz ayrımsız manzara oluşuyor. Herkese gelmesini referans ederim. Elhak Dünyanın rastgele yerinden buraya geliyorlar. Bizde sık sık görüşme ediyoruz. Kar manzarası ayrı iyice” dedi.

Share: