Azık Pusulası’ndan zinde tıpkı nöbet için ton balığı ve bahir ürünleri tavsiyesi

ABD’de araştırmacıların, besinlerin metin olup olmamalarına bakarak puanlandığı Gıda Pusulası sistemine göre, ton balığı ve deniz mahsulleriyle hazırlanan salata ve makarnalar en metin gıdalar arasında düz aldı.

Dardanel açıklamasına bakarak, sağlıklı hayat, günümüzde küresel ayrımsız “trend” halini alırken, buna mecbur olarak gıda tercihleri ve yeme-içmece alışkanlıkları da değişiyor. Hangi besinlerin tüketilmesi, hangilerinden ırak durulması gerektiği üstüne dünyada bir nice araştırma ve say yapılıyor. Bunlardan biri da ABD’dahi geliştirilen Besin Pusulası (Food Compass) sistemi oldu. Tufts Üniversitesi Besin Bilimi ve Politikası Bölümü’nden ayrımsız grup, 3 sene süresince 8 bin şart ve içeceği inceleyip kumanya değerlerine bakarak puanladı. Gıda alanında mamul arz kapsamlı çalışmalardan biri adına değerlendirilen Gıda Pusulası ile mıhlı beslenmeyi benimseyenlere sefer gösterecek sonuçlar ortaya konuldu.

Çalışmada, bildirme dosdoğru öğle vakti ve akşam ezanı yemeği seçenekleri ortada deniz ürünlerine düz verildi. Hafif, içimli ve zinde benzeri kere amacıyla bir iki miktarda mayonezle müstahzar istavrit azmanı salatası (75 benek) ve domates soslu midye (95 puan) kaynak edildi. Yine domates sosu ilhak, bahir mahsullü aynı spagetti üstelik 78 puanla zinde yiyecekler sınıfında düz aldı. 100 cemi puanı ise marul, domates, havuç ve dilediğiniz ayrıksı sebzelerle hazırlanabilecek deniz mahsullü salata aldı. Somon da 100 puanla sunu zinde besinler beyninde düzlük alıyor. Somon, marine edilmiş adına alınıp pratik tıpkı şekilde hazırlanabiliyor veya duman rengi namına tüketilebiliyor.

“ton balığı, çokça faydalı mineralleri içeriyor”

Açıklamada görüşlerine kayran sunulan Diyetisyen Berrin Kahraman, zinde beslenme trendinin bire bir yansıması yerine, çıktı öğle ve akşam ezanı yemeklerinde artık istavrit azmanı ve bahir mahsulleri tüketilmesi gerektiğini belirtti.

En natürel protein kaynağı olan balık ve bahir ürünlerinin, pandemi sonrası yükselişe güzeşte dimdik tagaddi trendiyle birlikte daha de önem kazandığını aktaran Yiğit, şunları kaydetti:

“Daha Çok akşam yemeği dediğimizde, aklımıza yemeden içmeden et ve nişastalı karbonhidratlar gelmiyor. Giderek haddinden fazla henüz aşkın emanet, tercihini deniz ürünlerinden yana kullanıyor. Hele birlikte istavrit azmanı, tamlık tıpkı protein deposu olmasının yanı sıra zengin Omega 3 yağ asitleri ve selenyum üzere çok yararlı mineralleri içeriyor. Bağışıklığı ve metabolizmayı güçlendiriyor. D ve B vitaminleri açısından da çok değerli bir soy. Doymuş yağ oranı bağan, besleyiciliği faziletkâr olan istavrit azmanı; korkulu çalışanlar, spor yapanlar ve kilo yüklemek isteyenlerin öğünlerinde katiyetle vadi almalı. Rastgele zaman tüketilebilmesi ve yeşilliklerden makarnaya büyüklüğünde bir nice ayrımlı besinle uyum sağlamasıyla bile kılgı, içimli ve haddinden fazla dosdoğru benzeri besin. Balığı akıllıca kaynaktan bezdirmek mefret. Titrem balığının faydalarından en son derecede yararlanabilmek üzere Çanakkale’bile üretilen, inanılır, Hint ve Atlantik okyanuslarının tertemiz sularında yetişen balıkların kullanıldığı, tüvana, sağlam ve koruyucusuz ürünleri tüketebilirsiniz.”

Sunulan bilgiye göre, Balığını Sorgula uygulaması sebebiyle balığın nereden geldiği öğrenilebiliyor. Temas yaştan insanın ehliyetli ve stabil beslenmesinde mefret nümayiş oynayan istavrit azmanı, çocukların kas ve mızrap yapılarının gelişmesini, bağışıklıklarının güçlenmesini ve daha canlı olmalarını sağlıyor. Zeytinyağlı ton balığının, ekol döneminde değme çocuğun beslenme programında saha alması gerekiyor. Dümdüz açılabilir kapaklı mahsulat kılgı benzeri dalgalı olurken, çocukların zeka gelişiminin desteklenmesi ve kış hastalıklarından korunmaları için haftada bildirme az 2 öğün ton balığı tüketmeleri kaynak ediliyor.

Share: