Bingöl’de 2022 yılında orman köylerine 3,5 milyon lira destek verildi

Bingöl Orman İşletme Müdürü İbrahim Börü, 2022 yılı içerisinde ORKÖY Projeleri çerçevesinde, 9 orman köyünde eğleşme eden vatandaşlara toplamda 3 milyon 500 bin liralık tutarında benzen sığırcılığı, süt koyunculuğu ve fenni arıcılık emniyet desteği verildiğini söyledi.

Bingöl’bile hayvancılığın gelişmesi yerine köylerdeki vatandaşlara mütenevvi destekler verildiğini belirten Orman İşletme Müdürü İbrahim Börü, 2022 yılı faaliyetlerine ait açıklama yaptı. ORKÖY Projesi çerçevesinde 9 orman köyündeki vatandaşlara destek verildiğini tamlayan Börü, “Bingöl Orman İşletme Müdürlüğü yerine hayvancılığı imar etmek için verdiğimiz kredilerde ağırlığı benzen sığırcılığı ve benzin koyunculuğuna verdik. Bunun haricinde yaptığımız otlak rehabilitasyonları, dam yapımları, sayeban yapımları, benzen sağım makinaları ve efsanevi içmece suyu sıvat desteklemelerimizle İlimizde hayvancılığın gelişmesi üzere ulama sunmaktayız” dedi.

Bingöl’üstelik arıcılığın gelişmesi noktasında pahal icraat gerçekleştirdiklerini aktaran Börü, “Bingöl İli için arıcılık önemli tıpkısı çağ haline mevrut ve seçme güzeşte yıl arıcılık faaliyetleri fail dirilik sayısı, kapçık sayısı ve kovan başına elde edilen bal miktarlarında artışlar gözlemlenmektedir. Bu yönüyle üstelik familya ekonomisi üzere esas veya taraf dirimlik kaynağı olarak üstelik üreticilere şişman ayrımsız bindi sağlanmaktadır. Hedef Nehri Havzası Rehabilitasyon Projesi çerçevesinde bugüne kadar 764 üreticiye toplamda 7 bin 640 adet temiz kovanı dağıtımı yapılmıştır. Arıcılarımıza seçkin yıl olduğu kabilinden bu yılda fenni arıcılık emniyet desteği imkanı sağladık” şeklinde konuştu. – BİNGÖL

Share: