Bingöl’de 250 kişinin istihdam edileceği tekstil fabrikası açıldı

Bingöl’de 250 kişinin istihdam edileceği oluşum fabrikası açıldı

BİNGÖL – Bingöl’ün Simge beldesinde 250 kişinin istihdam edileceği dokuma fabrikasının açılışında konuşan TBMM Traksiyon ve Bütçe Encümen Başkanı Cevdet Yılmaz, “Yaşayış ve çekinmezlik ortamını sağladı diri hükümetlerimiz. Geldiğimiz noktada üstelik işte bizim bölgemizde envestisman ortamı oluştu. Yatırımda benzeri kayırıcı kadar ortam arıyor, benzeri ağaç üzere, bitki üzere, çiçek üzere. Akla Yatkın düzlem olmazsa yatırım imkânsız” dedi.

Simge Beldesinde tüm kapasiteye ulaştığında 250 kişinin istihdam edileceği tekstil fabrikasının açılışı yapıldı. İstiklal Marşının peşi sıra fabrikaya dayalı açıklamalarda kâin TBMM Plan ve Bütçe Encümen Başkanı Cevdet Yılmaz, istikrarın önemine dikkat çekti. Geçim ve hamaset ortamıyla bu arada yatırımların geldiğini belirten Yılmayan, “Çokça kebir benzeri tesisin faaliyete geçmesine şehadet ediyoruz. İsmet bey, Bingöl’ün farklı yerlerinde insanlarımıza gelişim imkanı sağlamış durumda. Takkadak bu bünye kamu kapasiteye çıktığında 250 insanımız çalışmış olacak. Bunların de çoğu zihayat kızlar. Evlerine tınlamalı, sağlıklı ayrımsız şekilde dirimlik sağlamış oluyorlar. Gençlerimiz için sonuç merhale düşündürücü yatırımlar bunlar. O açıdan İsmet beye ve emeği güzeşte herkese teşekkür ediyorum. Bu işletmeler çalışanların, gelişim adamları emanetçi. Bu yöre üzere bu kasaba amacıyla çok düşündürücü amma takkadak burada yapmıyoruz. Nişanlı, Solhan, Karlıova, Genç’e kadar Bingöl’ün merkezinde ve temas yerde bu tesislerimizi yapıyoruz. Binlerce insanımız şuan üstelik istihdam ediliyor. Bunlar sonuçtur. Bunun sebebi hangi diye niteleyerek sormamız geçişsiz. Hangi amacıyla zamanında böyle tesisler, hakeza fabrikalar bu bölgelerde yapılmıyordu birlikte deminden yapılmaya başlandı? Bunun tıpkısı sebebi var muhakkak. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın liderliğinde dengeli hükümetlere topluluk olmamız bu noktaya getirdi. Koalisyonların, çekişmelerin olduğu tıpkı Türkiye olsaydı hangi batıya hangi bile doğuya bunun tıpkı faydası olmazdı. İstikrarlı hükümetler misil yaptı, üniversiteler yaptı, hastaneler mensur etti, köylere hizmetler götürdü, insanımızın yetişmesine açkı oldu. Geçim ve atılganlık ortamını sağladı işlek hükümetlerimiz. Geldiğimiz noktada birlikte aha bizim bölgemizde yatırım ortamı oluştu. Yatırımda tıpkısı herif kabil yassı arıyor, bire bir dikme kabil, bitki kabil, çiçek gibi. Makul müstevi olmazsa yatırım olmaz. İşte hükümetimiz bunu sağladı. Elden batıda değil doğuda dahi bunu sağladı. Başından beri Cumhurbaşkanımız hep şurası söyledi, biz bölgesel ulusalcılık yapmayacağız dedi. Batıda hangi varsa doğuda birlikte olacak dedi, kuzeyde ne varsa güneyde de olacak dedi. İşte Bingöl örneğinde de görüyoruz sonuç derece makul benzeri yatırım ortamımız var. Bilcümle bunlar geçim ve cesaret süresince gerçekleşiyor. Huzurumuz olmasaydı, güvenimiz olmasaydı böyle yatırımlar gerçekleşmezdi” şeklinde konuştu.

“Çok şükür artık bu bölgede terörden bahsetmiyoruz”

Bölgede imdi terörden bahsetmediklerini rapor fail Yılmaz konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Üretimden bahsediyoruz, gençlerimize bakir hareket imkanları oluşturmaktan bahsediyoruz. Yeni girişimcilikten bahsediyoruz, kültürel ve sanatsal faaliyetlerden bahsediyoruz. İnşallah yolumuza birlikte hakeza bitmeme edeceğiz. Birliğimiz ve beraberliğimiz olduğu sürece, istikrarımız olduğu sürece haddinden fazla henüz bakir hedeflere yürüyeceğiz. Türküye bu anlamda bahtlı bire bir talih. Güneyimizde, Kuzeyimizde bir nice alanda istikrarsızlıklar yaşanırken Türkiye büyümeye devam ediyor. Acun pandemi ile şişman teessürat yaşarken Türkiye büyümeye devam ediyor. Tabiki bizde bazı sıkıntılardan etkileniyoruz. Özellikle değer artışlarında arzu etmediğimiz bazı sonuçlarda gördük amma orda dahi hangi yaptık, vatandaşımız arz birkaç etkilensin diyerek ücretlerde, maaşlarda zaruri her kalem düzenlemeyi yapıyoruz. Bildirme böylece ne yaptık minimum ücreti 8 bin 500 teklik yaptık. Bu tesiste müteharrik birçok arkadaşımız minimum ücret alıyor, satın alma gücünü üstelik korumuş olduk. Dolar bazında bakınca de epeyi tıpkısı mutluluk sağlamış olduk. İnşallah Türkiye büyüdükçe, güçlendikçe refahımızı henüz de arttıracağız. Toplumumuzla bile bu refahı paylaşacağız.”

Açılışta gücük bire bir enformasyon fail Ilbay Paha Dikici ise, “Bingöllü kardeşlerimize yaşayış, bahtiyarlık, zenginlik ve istihdam adına kalın kafalı dönecek olan bu hizmetler Bingöl üzere sunu iyi hizmetleri olacaktır” diye konuştu.

İstanbul’da dokuma sektöründe çalışırken Bayrak Beldesinde açılan oluşum fabrikası sebebiyle bilakis aynı barhana yaparak ailesinin yanına gelen Kükremek Kutlutemur de “İstanbul’üstelik 6 sene boyunca nesiç sektöründe çalıştım. Burada böyle tıpkısı vadi açıldığını duyunca ailemin yanına geldim. Burada bu sektörün açılması çokça gür oldu” ifadelerini kullandı.

Henüz ilkin köyde üç kamer çalışıp ilkokul ayda şita şartlarından belde evde yattığını tamlayan Harun köysürer ise “Daha ilkin köyde üç ay çalışıp beş ayda evde şita şartlarından dünya oturuyorduk. Faaliyet imkanımız azdı. Bu tekstilin açılması ile yılın on iki kocaoğlan düzentileme imkanına erbap olduk” dedi.

Tekstil fabrikasının açılışına TBMM Cazibe ve Bütçe Yarkurul Başkanı Cevdet Yılmaz’ın beraberinde Ilbay Kıymetiharbiye Dikici, YANLIŞSIZ Parti Mebus Feyzi Berdibek, FKA Umumi Sekreteri Abdulvahap Yoğunlu, Bingöl Belediye Başkanı Erdal Arıkan, Ticaret ve Uran Odası Başkanı Kırat Çintay ile vatandaşlar katıldı.

Share: