Cumhur Reisi Erdoğan, Ekrem İmamoğlu’nun tatillerini eleştirip İstanbullulara seslendi: Öğüt vermeye hazır mısınız?

Reisicumhur Erdoğan, İstanbul’birlikte 60 Bin Konutluk Büyük İstanbul Dönüşümü projesi kapsamında Esenler’da kat sahibi olan vatandaşlara yönelik anahtar tasdik töreninde açıklamalarda bulundu.

“3 YILDA DEPREME KARŞI HANGI YAPTILAR”

Konuşmasında İstanbul Büyükşehir Belediye Reisi Ekrem İmamoğlu’na müteveccih eleştirilerde mevcut Erdoğan, “Önümüzdeki sene aynı asrı devirecek cumhuriyet altını tarihimizde kavim amacıyla çalışanlarla milleti kıytırık görenler arasındaki yer kocaman farkı fark edebileceğimiz yerlerden biri dahi depreme tedbir çalışmalarıdır. Doğusundan batısına kadar ülkemiz hareket kuşağında düz almasına karşın ince süre bu gerçeğe sektör dönülmüştür. Kardeşlerim Cenabıhak aşkına söyleyin bu İstanbul’de büyükşehir belediyesi kimde? CHP’üstelik… Peki CHP şu görevi aldı alalı neredeyse 3 yıl oldu. Onların depreme yönelik, konut inşasına müteveccih yaptığı tıpkı husus gördünüz mü?” dedi.

“İSTANBULLU MÜSTELZIM DERSİ VERECEK”

“İstanbullu seçimlerde onlara gereken dersi verecek” diyen Erdoğan, “Bu İstanbul’üstelik ego birlikte büyükşehir uray başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını yapan bu kardeşiniz oldu. Aşk ile koşan yorulmaz. Bu hareket amor işidir. Dertli olacaksın hastalıklı. Namevcut Bodrummuş namevcut şurasıymış. Baskın afeti oluyor nerede bu beyefendi? Cuşiş var, nerede tekrar benzeri nerede. İstanbullu müstelzim dersi Tanrı’ın izniyle verecek mi? Vermeye hazır mıyız? Ben size inanıyorum. Size güveniyoruz amor ile yürüyeceğiz amma durmak bulunmayan” ifadelerini kullandı.

“DEPREMİN ÜZERİNDEN YILLAR GEÇMESİNE RAĞMEN ACISI YÜREĞİMİZDE”

Cumhur Reisi Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları ise şu şekilde: “İstanbul’un Fethi’nin 569. yıldönümünün coşkusunu birlikte Budun Bahçesi olarak düzenlemeye başladığımız Atatürk Hava Meydanı alanında hep bu arada yaşamıştık. Terbiye, hars, musahabe, arsıulusal etkinliklerden milli bayramlarımıza kadar ülkemize ve şehrimize değer katan, gelişigüzel çabucak İstanbul’bile gelişigüzel olduk, birlikte oluyoruz.

Az evvel sordum; şu anda resmi nicelik nedir? Dediler ki; 60-70 bin. Esenler’üstelik şu anda 60 bin 70 bin kişinin katılımıyla bu koskocaman töreni yapıyoruz. Bu mehabetli törenle vesilesiyle İstanbul’umuzun seçme ilçelerinden Esenler’dahi sizlerle beraberiz. 2 dönme evvel 18 bin insanımızı toprağa verdiğimiz 17 Ağustos 1999 depreminin 23. yıldönümüydü. Depremin üzerinden 23 sene geçti amma acısı yüreklerimizde bibi geçmiş günkü üzere tazedir. Rabbimden bizleri rastgele tür kıyamet, felaketten sıyanet eylemesini diliyorum.

“BİZ HEZEL VERDİK Mİ YAPARIZ”

O felaketin olduğu dönemde bu ülkenin iktidarında ki vardı? Şu anda rahmetlik olmuş Ecevit vardı, değil mi? Evet o zelzele afetinde acep kuvvet ne yaptı? Tamamen bittiler. Tükendiler. Ancak tığ iktidara geldik, hep bu yıkılan yerleri ayağa kaldırdık. Bingöl depremini hatırlayın, Van depremini, Simav’ı hatırlayın, Kütahya’yı hatırlayın. Sakarya’yı, Gölcük’ü, Kocaeli’nin genelini hatırlayın, hepsinde çabucak Malatya’üstelik, Elazığ’de bilcümle şehirlerimizi yeniden ayağa kaldırdık. Çünkü tığ küçümseme verdik mi yaparız ve yaptık.

“81 İLİ KAPSAYACAK ŞEKİLDE KENTSEL TAHAVVÜL PROJESİ BAŞLATTIK”

Afetleri çelmek beşeri adına bizim elimizde değil. Ama afetlerin yıkıcı etkilerine cebin tedbir almak bizim elimizdedir. Bizim sorumluluğumuzdadır. Hükümete sağlık gelmez Türkiye’nin 81 ilini kapsayacak şekilde nazik benzeri kentsel dönüşüm çalışması başlattık. Amacımız ülkemizin hiçbir durumunda afetlere alın narin, gayrisıhhi, kullanılmayan, kötü bina bırakmamaktı. Şehirlerimizi adeta yeniden düz yazı ederken hiçbir vatandaşımızı bile kıygın etmedik. Yapı denetim sistemini geliştirerek, yapı inşasında sakat keskin alışkanlıkların önünü tamamen kestik.

“3 MİLYON KONUTLUK DÖNÜŞÜM TAMAMLANDI”

3 milyon konutun dönüşümünü tamamladık hamdolsun bugüne kadar. 12 milyon vatandaşımız bundan sonra sakıncasız binaları, sosyal donatı, yeşil alanlarıyla varlık süresince hayatlarını sürdürebilecekleri yuvalarına kavuştular. Toplumsal göz inşası alanında dünyaya yaşıt olacak modeli uygulamaya geçirdik. TOKİ aracılığıyla düz yazı ettiğimiz 1 milyon 170 bin basamak sayesinde 5 milyon vatandaşımızın güvenli evlerde huzurla oturmasını sağladık.

Birlik bu çalışmalarla ülkemizdeki yapıların yüzde 60’nı yani 50 milyon vatandaşımızı afetlere alın esirgeme altına aldık. İnşallah hedefimiz bakir başlatacağımız hamlelerle önümüzdeki 5 yıl içre 85 milyonun tamamını bu sakıncasız şemsiye altına almaktır.

“YER SARSINTISI KONUTLARINI AYAĞA KALDIRAN YİNE BİZ OLDUK”

Deprem, başat baskını, heyelanların bu ülkenin gerçeği olduğunu unutmadan herif aklı ve teknolojinin imkanlarını ele alarak Rabbimize teyit olacağız. Temel aykırılık Antalya’bile cuşuhuruş oldu. Muğla’birlikte ateş oldu. Büyükşehir belediyesi onlarda. Ne yaptınız? Oralarda seçme molekül yaptılar mı? Tekrar biz yaptık biz. İzmir depremini hatırlayın. İzmir Büyükşehir Belediyesi CHP’de. Hangi yaptılar? Tek madde. Hep o yer sarsıntısı konutlarını ayağa kaldıran yine tığ olduk.

“BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ CHP’DE DİYE SEYREDEMEZDİK”

Büyükşehir belediyesi CHP’de diye seyredemezdik. Bari elleri kolları sıvadık ve azamet yerine buralara müzaheret elimizi uzattık. Bu işler lafla olmaz. Yalanla olanaksız. Çarpıtmayla imkânsız. Eğer hakeza yaparsanız tıpkısı nâr sağlık hepsini üstelik siler süpürür. Bunun için milletimize ne söz vermişsek kelimesi kelimesine hesabına getiriyoruz. Yapılamayacak hiçbir sözün yükünün altına girmiyoruz.

Hangi aldanan olacağız, hangi aldatan, ilkemiz bu. Elbette değme konuda bu ilkeyi hayata uygulanan kılacağız. Ama depreme ve diğer afetlere tedarik konusunda bu ilkeye ivazsız bire bir şekilde bağlıyız. Sizlerden bu kabil kırılan meselelerde aklın ve bilimin ışığında yapılan işlemler dışında esip gürleyenlere değer etmemenizi istiyorum.

“İSTANBUL’U YERYÜZÜ FLAŞ ŞEHİR YAPANA KADAR DURMAYACAĞIZ”

Bay Kemal’in akşam ezanı söylediği başka, sabahleyin söylediği ayrıksı. Mukaddema yaşadığımız acıları ve önümüzdeki potansiyel tehditlerin büyüklüğünü ayn önüne alarak İstanbul’u kentsel transformasyon projelerimizin merkezi kendisine ilan ettik. 300 bin konutu dönüştürerek amiyane baskı bir işi gerçekleştirdik. Tarihi başarıya imza attık. Sahada 140 bin konut ve işyerinin dönüşümü devam ediyor. Fikirtepe gibi bir vakitler beri süregelen mesail cihetiyle adeta kangrene dönüşmüş tıpkısı yerde de 15 bin konutun dönüşümünü sağlıyoruz.

Güngören, Zeytinburnu, Tozkoparan’da icraat sürüyor. Kirazlıtepe’birlikte 5 bin konutluk inkilap gerçekleşiyor. Kartal, Şerifali, Kağıthane, Beykoz, Silivri, Çatalca, Fatih, Pendik’te, 9 ilçenin tamamında on binlerce iştirakçi ve mühendisimiz katışıksız üzere çalışıyor. Fatih’in emaneti İstanbul’u gine dünyanın en flaş şehri kuzuluk getirene kadar durmayacağız.

“60 BİN KONUTLUK PROJEYİ BURADA YÜKSELTİYORUZ”

14 Haziran’ı şimdiden unutmayalım, 2023’ü on paralık unutmayalım. Asıl paye başlık başlık dolaşmaya var mıyız, avrat kolları, çoluk çocuk konu husus dolaşmaya var mıyız? Bu balaban transformasyon projelerinden en çokça nasiplenen ilçelerimizin başında Esenler geliyor. Belde Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı ve Esenler Belediyesi 60 bin konutluk projesini burada yükseltiyoruz.

Esenler demincek farklı başka adamakıllı oluyor. Unutmayın farklı başka pir. Proje alanının yüzde 68’i yeşil ve sosyal donatı alanı olarak ayrılmıştır. Esenler’bile adam başına düşen yeşil düz miktarı 15 bin metrekare artıyor.

“İSTANBUL’UN EN BALABAN MİLLET BAHÇELERİNDEN BİRİ DA İÇİNDE OLACAK”

Bu projenin içinde yok namevcut desek yeridir. Projede çocuklarımızın arz erdemli standartlarda eğitim almalarını sağlayacak 1924 derslikli 63 meslek var. 35 bin ehil kapasiteli 22 cami var. Akak kapasitesi 500’ü bulan sağlık tesisleri var. 166 bin metrekarelik toplumsal ve kültürel tesisler var. Projede koca merkezli anlayışın ürünü olan 40 kilometre uzunluğundaki velespit ve bulaşan yolları var. Uslu site altyapısı sayesinde insanlara dara getiren değil dara düzlük içtimai ihtiyaçlara erişim sağlayan rahat ve tehlikesiz şehir özellikleri var.

35 bin kişinin istihdam edileceği 128 bin metrekareyi çok kadar uygulayım bilimi geliştirme bölgesi var. Projede ikinci etabı tamamlandığında İstanbul genişlik nazik millet bahçelerinden biri var. Esenler kentsel transformasyon projesi filhakika İstanbul’a ve sizlere yerinde tıpkı eserdir. Esenler’deki 60 bin konutluk projeyle, inşa edilecek yerleşimin ülkemizin güçlü haddinden fazla ilinin merkezinden çok elan şişman şehircilik atılımını ifade ettiğini hikâyelemek isterim.

“CHP GÖREVİ ALDIĞINDAN BERİ KAYDADEĞER ADIM NAMEVCUT”

Burada nesir edilecek konutların yaklaşık yarısı Esenler’deki riskli yapıların dönüşümünde özge yarısı dahi mekân ilçelerdeki dönüşümde kullanılacak. Içtimai altyapıyı kullanarak mütezayit kısımları şehre zaman aldıracak alanlar haline getireceğiz. Zaman yaklaşık 2 bin 100 konutumuzun anahtarlarını adalet sahiplerine veriyoruz. Yıl sonuna büyüklüğünde bu sayıyı 4 bin 840’a çıkartıyoruz.

Önümüzdeki yıl aynı asrı devirecek Cumhuriyet tarihimizde kavim amacıyla çalışanlarla milleti önemsiz görenler arasındaki farkı genişlik gani karşılaştırma edeceğimiz hususlardan biri birlikte depreme tedbir çalışmalarıdır. Uzunca benzeri süre bu gerçeğe branş dönülmüş, kayda değer kadem atılmamıştır. Şu İstanbul’üstelik büyükşehir belediyesi kimde? CHP’dahi. Evet CHP acaba şu görevi aldığı alalı neredeyse 3 yıl oldu. Acaba depreme, hane inşasına yönelik seçkin madde gördünüz mü, duydunuz mu? Bu İstanbul’da ben birlikte büyükşehir uray başkanlığı yaptım. Şu KİPTAŞ konutlarını işleyen bu kardeşiniz oldu. Aşkınan koşan yorulmaz. Bu hisse senedi aşk işi ziyan etmek. Çorlu olacaksın çorlu. Bulunmayan Bodrum’muş, şurasıymış, burasıymış. Dominant afeti oluyor nerede beyefendi? Coşkunluk var esasen bire bir yerde. Değişen bir molekül bulunmayan. İstanbullu gereken dersi Cenabıhak’ın izniyle 2023’de Haziran’dahi verecek mi? Vermeye amade mıyız? Ben size inanıyorum. Size güveniyorum. Gereğini yapacağız.

“MARMARA DEPREMİNDEN SONRALARI YAŞANANLAR HALA GÖZLER UĞRUNDA”

Hareket öncesi vatandaşın canı, malı hiçe sayıldığı kabilinden depremin peşi sıra kurtarma ve enkaz tahammül çalışmaları birlikte müstelzim çabukça gerçekleştirilememiştir. Marmara depreminin arkası sıra yaşananlar hala tam çıplaklığıyla gözlerimizin önümüzdedir. Farklı alanlarda nasıl ülkemize 20 yılda asırlık işaret ve hizmetler kazandırdıysak, depreme tedbir hususunda benzer aynı feraset bu uygulamayı gerçekleştirdi. Projeden malzeme kalitesine, altyapıdan müstacel buut müdahale planlarına kadar gelişigüzel şeyi yeni baştan kurduk.

Van’dan İzmir’e büyüklüğünde son dönemde yaşanan deprem, yeğin baskını, cuşuhuruş, afetlerde kurumsal kapasiteyi kullanarak kısa sürede istediğimiz neticeye ulaştık. 76 üniversitemiz vardı. Deminden 208 üniversitemiz var. Üniversitemizin olmadığı diyar yok. Tığ ilkokula gittiğimizde sınıflarımız 75-100 kişilikti. Amma deminden 36. 81 vilayetimizin tamamında bu üniversiteler var. Demincek profesörler, doçentler öğrencilerimizin olduğu yere gidiyor. Erkek Eksiksizlik bunlar boş lafla olmuyor.

Sağlıkta site hastanelerimizi kurduk mu, kuruyor muyuz? İşte İstanbul’dahi dev Çam Sakura Site Hastanemiz var. Öbür tarafta Atatürk Havalimanı’nda biliyorsunuz Erek Dilmener var. Başka tarafta, cebin tarafta özellikle da esasen oradaki kardeşlerimizin 1006 odalı Dr. Pakize Kadın adıyla tıpkısı hastanemiz var. Tüm bunlarla bu arada Ankara’de ayrımsız şekilde şehir hastanelerimizle bu yola bitmeme ediyoruz. Eğitimdeki duruşumuz kararlı tıpkı şekilde bitmeme ediyor.

“ULAŞIMDA 28 BİN KİLOMETREYİ AŞKIN YOLLARIMIZ VAR”

Ulaşımda 28 bin kilometreyi çok yollarımız var. Otobanlar, otoyollar, tüneller ve bunların yanında Ağır Hükümdar Güzel Köprüsü’nü, Osmangazi Köprüsü’nü düşünün. Marmaray’ımızı biliyorsunuz. Avrasya Tüneli’ni biliyorsunuz. Acaba mösyö Eksiksizlik oralardan geçti mi? Geçemez değil mi? Ben istiyorum kim o birlikte geçsin, o üstelik nasiplensin, kâh şeyleri bile öğrensin. Fakat olur ki oraları bile tahrip kararı alabilirler. Onlar yapmaya değil yıkmaya geleceklerini söylüyorlar. Osmangazi Köprüsü tıpkı şekilde.

Bilcümle bunlarla beraber durmadık bitmeme ediyoruz. Henüz bitmeme edeceğiz. Bu ülkeye yapacak haddinden fazla şeyimiz var. Özellikle özellikle Çanakkale Boğazı’nın üstünde tahminî 2,5 milyar Avro’ya para olmuş 18 Mart Çanakkale Köprüsü tıpkı eksantrik abide. Bütün bunları onların hayalleri birlikte ulaşamaz bizim icraatlarımızı.

Bu süreç hakeza devam edecek. Kentsel tahavvül çalışmalarımızın büyüklüğü yapılan işin çapını ortaya koymaya yeterlidir. 3 milyon konutun dönüşümünden, 1 milyon 200 bine yakın bölük düz yazı etmekten bahsediyoruz. Bu Türkiye üzere çivi başına tıpkı devrimdir. İnşallah önümüzdeki ayın ortasına akla yatkın bölük ve kira fiyatlarındaki kontak yükselişin önüne geçecek, depreme hazırlık çalışmalarına ulama sağlayacak yıpranmamış hamleyi milletimizle paylaşacağız. Şimdilik müjdeyi vereceğimiz güne bırakıyorum.

İnşallah ekincilik cesaret kooperatifinde kucak, kuzu fiyatı sakil manada düşürüldü. Deminden büyükbaş hayvanlara birlikte geçiyoruz. Özge ürünlerde yüzde 30-35 kadar indirimler açmak yoluyla kızgın fiyatla ürünlerimizi ulaştıracağız. Derdimiz vatandaşımıza ucuz fiyatla iz atfetmek. Abdülhamid Konak araştırı gemimiz şu anda araştırma yapıyor. Unutmayın Abdülhamid Han boydak değil. Abdülhamid Eğlek’a saldıranlar boydak. Onların cesedi var cesedi. Ama Abdülhamid Han bir gün, anıt. O abide oluşuyla yaşıyor. Allah razı olsun. Rabbim yar, yardımcımız olsun.

Rabbim vatandaşlarımıza rahatlık, istem huzuru, sağlık ve sağ esen bu evlerde oturmayı şans etsin. Sizleri ürkmek ve dostlukla selamlıyorum, tartı sağlıcakla.”Share: