DENİB Başkanı Memişoğlu, Denizli’nin Ev kocaoğlan dış satım rakamlarını açıklandı

Tecim Bakanlığı, Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı ve DENİB Başkanı Hüseyin Memişoğlu’nun iştirak sağladığı toplantıda Karı ayı dış satım rakamları açıklandı.

Ev kocaoğlan dış satım rakamları Ankara’da açıklandı. Ülkemiz ihracatının yüzde 10,4 artışla 19,4 milyar dolar, TİM vasıtasıyla kaydedilen Denizli ihracatının yüzdelik 11,6 azalışla 309 milyon dolar, DENİB üyelerince gerçekleştirilen ihracatın ise yüzdelik 3,8 azalışla 256 milyon dolar olduğu tamlayan Komutan Memişoğlu, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Dünyada yaşanan dinginlik 2022’nin ikinci yarısından bu yana ihracatımızı etkilemeye devam ediyor. Özellikle kasıt pazarlarımızda görülen enflasyonist yüklülük ve muteber kısmık dünyalık politikaları neticesinde kıvrak bir talep daralması yaşanıyor. İhracatımızdaki lokomotif bölüm olan ve toplam ihracatımızdan yüzdelik 40’a mail hisse kayran yapı-konfeksiyon sektörümüz yaşanan istek daralmasından etkileniyor, bu uzanım dış satım verilerimize üstelik aracısız etki ediyor. Öte yandan, Euro Bölgesi ve ABD’üstelik 2022 yılı büyüme oranları açıklandı. Euro Bölgesi’nin 2022 yılına dair büyümesi yüzdelik 3,5, ABD’nin büyümesi ise yüzdelik 2,1 oldu. Euro Bölgesi’nin PMI verisinin eşik derece olan 50’yi aşarak 50,2 seviyesine yükselmesini de küresel ekonomi için müspet kendisine yorumlayabiliriz.”

Gücük Ay ayında DENİB’den 4 değişik uluslararası yıldız bilimi, 2023 yılında Ticaret Bakanlığı’nın Irak Ülkeler Stratejisi çerçevesinde irak coğrafyadaki ülkeler özellikle tevessül etmek için, murat ihracat pazarlarına yönelik az dışı faaliyetler düzenleyeceklerini tamlayan Hüseyin Memişoğlu, “İhracat hedeflerimiz çerçevesinde asıl pazarlarımızı sürdürülebilir kılmayı, gizil pazarlarımızdaki etkinliğimizi ise geliştirmeyi hedefliyoruz. Bu istikamette yılın önceki yarısında 20’nin üzerinde değişik ensiz dışı etkinlik üstünde çalışıyoruz. Familya ayında DENİB kendisine 79 Denizli firmasının katılım sağladığı Heimtextil Fuarı’ndaki yerimizi almıştık. gücük ay içerisinde Besin BAĞA-GE grubumuzla Moskova’bile, Familya Tekstili KAPLUMBAĞA-GE grubumuzla ise Zagreb’dahi ikili iş görüşmeleri gerçekleştireceğiz. Ayrıca Bakanlığımızın Irak Ülkeler Stratejisi çerçevesinde; dokuma makineleri sektörüne müteveccih 8 ülkeden 41 yabancı alıcıyı Denizli’dahi ağırlayacağız. 25 Şubat-01 Mart tarihleri arasında da eş tekstili sektöründe ruh gösteren ihracatçılarımızı Tokyo’daki alıcılarla buluşturacağız. Böylelikle takkadak şubat ayında 4 değişik mikro dışı faaliyeti gerçekleştirmiş olacağız. 2023 yılındaki dar dışı faaliyetlerinin ihracatımıza doğrudan ayrımsız ulama sunabileceğine inanıyoruz” dedi. – DENİZLİ

Share: