Depremzedelere yollanan gâh eşyalar çileden çıkardı

Depremzedelere yollanan kâh eşyalar çileden çıkardı

Sarsıntı bölgesine etki ve kaypak kıyafetler, topuklu ayakkabılar, gösterişli ve yazlık giyim kuşam yolladılar

Yardım malzemelerini ayrıştıran gönüllülerin mütehammil mesaisi

İZMİR – Yer Sarsıntısı bölgesine değerlendirmek için yollanan eşyaları ayrıştıran İzmirli gönüllüler, bazı mahsulat karşısında adeta çileden çıkıyor. Pahal ayrımsız himmet ile müteharrik gönüllüler bulaşık ve yıpranmış kıyafetler, topuklu ayakkabılar, tuvalet elbiseler, yazlık giysileri yer sarsıntısı bölgesine göndermiyor ancak bu durum onlara ant dahi kaybettiriyor.

Kahramanmaraş merkezli 10 ilde meydana mevrut ve balaban hasara defa açan depremin arkası sıra yurt genelinde olduğu üzere İzmir’birlikte üstelik vatandaşlar arkalama seferberliği başlattı. Şehrin çok sayıda noktasında, sarsıntı bölgesine yakışmak üzere müzaheret malzemeleri toplanıyor. Albeni şartlarının kontra olması, depremzedelerin günlerini sokakta geçirmeleri zımnında besin, giysi, hıfzıssıhha ürünleri, soba kabilinden mütenevvi ürünlere ihtiyaç duyuluyor. İlk günkü yardım çağrılarında kullanılmamış ürün vurgusu yapılırken, depremzede sayısı arttıkça birkaç kullanılmış ve saf kışlık sunmak ile ayakkabılar da kabul edilmeye başlandı. Firez Otopark Fehamet Atik Salonu uğrunda kurulan iki çadırda işyar gönüllüler, bu çadırlarda sadece ikinci ahali ürünleri kabul ediyor ve bunları ayrıştırıyor. Duyarlı vatandaşların gönderdiği ürünler toplanarak tırlara yükleniyor. Gönderilen kâh mahsulat ise görenlere pes dedirtiyor. Yavaş aynı mücahede ile ürünleri toplayan gönüllüler, kullanılamayacak durumda olan eşyaları çöpe atıyor. Ancak bu format onların koridor kaybetmelerine ve ruhsal adına yıpranmalarına bozukluk oluyor. Gönderilen eşyalar arasında aksesuar kendisine örülmüş ve kullanılmayacak durumda olan örgü ürünler, tuvalet elbiseler, yazlık kıyafetler, çak çarkıt giyim kuşam, yazlık, sulu evet birlikte topuklu ayakkabılar bulunuyor.

Takma kirpik yollayan var

Gönderilen eşyaların ortada eski tıpkı ayakkabı temizleyicisi olduğunu, böyle ürünlerin yer sarsıntısı bölgesinde işe yaramayacağını tamlayan fahri Azra Ceylan Çapak, “Etki bornozlar, düzensiz çoraplar, topuklu ayakkabılar, iare kirpikler yollanıyor. Akla ati mecmu saçma şeyler bulunuyor. Bunları elbette ki atıyoruz. Burada hep elinden geldiğince yer sarsıntısı bölgesine bindi olmaya çalışıyor. Bazı poşetleri açtığımızda semptom yayılıyor. Yıkamadan im gönderenler var. Bozuk püskü, yarık kıyafetler yollanıyor. Bu akıl alır kadar değil” dedi. Gönderilen eşyalar arkası sıra mayo dahi olduğunu, böle ürünleri alelacele attıklarını söyleyen fahri Rona Yaz Nacak ise Yolladıkları şeyin hangi olduğu mahsus de değil. Atkı mı, apayrı tıpkısı şey mi bilemiyorum. Tenteneli çamaşırdan tutun teferruatlı ayakkabılara kadar birçok husus yollanıyor. Tığ bu ürünleri karlı yerlere gönderiyoruz. Bunu tahsis etmek ayıptır, günahtır” diye konuştu.

Share: