Elazığ’da “Gıdanı Koru Aş Damı Atölyesi” etkinliği düzenlendi

Elazığ’birlikte Tarım ve Orman Bakanlığı ile Konfedere Milletler Besin ve Ekincilik Örgütü (FAO) gelişim birliğiyle düzenlenen “Gıdanı Koru, Sofrana Eş Çık” kampanyası kapsamında “Gıdanı Koru Aş Damı Atölyesi” etkinliği yapıldı.

Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün karı sahipliğinde kentteki benzeri otelde gerçekleştirilen etkinlikte katılımcılar önder Türev Uludağ eşliğinde israfa karşı farkındalık tasarlamak amacıyla atılmış göveri kabuklarının suyuyla risotto hazırladı.

Etkinlikte mütekellim ?Ekincilik ve Orman Bakanlığı Avrupa Birliği ve Dış ilgiler Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Volkan Güngören, dünyada üretilen gıdanın üçte birinin evet kaybedildiğini ya birlikte savurganlık edildiğini söyledi.

Besin üretimindeki kayıpla enerji, say, yerey ve suyun da müsriflik edildiğine dikkati çekici Güngören, şunları kaydetti:

“Milyonlarca dolar yatırım yapıyoruz, onlarca sene süren akademik icraat sürdürüyoruz. Belki tıpkı buğday çeşidinin üretiminde yüzde 5 oranında bire bir artma sağlıyoruz ama bu besin israf ve kayıplarıyla mücadelede insanlarımıza haddinden fazla kıytırık bir davranış değişikliği kazandırabilirsek bunun çokça elan muhteşem bire bir miktarını kaybolma evet üstelik israf olmaktan kurtarabilmek elimizde. Yaklaşık iki sene süren tedarik çalışmasından sonradan 2020 yılının mayıs ayında pandemiye karşın start verdik. Pandeminin bize verdiği imkanlar ölçüsünde icap ülkemizde gerekse nahiye ülkelerinde besin kayıp ve israfıyla mücadeleyi fariza adına üstlendik ve halkımızın da desteğiyle bu konuda farkındalık oluşturacağız.”

“Makul benzeri şekilde tüketilmesi halinde herkese yetecek kadar besin var”

Ekincilik ve Orman İl Müdürü Büyük Tığ, her geçen yıl hızla artan dünya nüfusunun 2050 yılında 9,7 milyara çıkacağının öngörüldüğünü, bunun birlikte gıdaya olan ihtiyacı henüz dahi artıracağını belirtti.

Bakanlık vasıtasıyla tarımsal üretimin artırılmasına müteveccih mefret icraat yürütüldüğünü rapor eden Tığ, şunları söyledi:

“Makul bir şekilde tüketilmesi halinde herkese yetecek büyüklüğünde gıda var. Bunun üzere tutumsuzluk etmemek lazım. Tarım ve Orman Bakanlığı adına tarımsal üretimde serencam 5 yılda küçükbaş hayvancılıkta 44 milyon 300 binden 57,5 milyona, büyükbaş hayvancılıkta 16 milyondan 18 milyona, kırmızı ten üretiminde 1,1 milyon tondan 1,4 milyon tona, süt üretiminde 20,7 milyon tondan 23,1 milyon tona, tavuk hitit üretiminde 2,1 milyon tondan 2,2 milyon tona, su ürünleri üretiminde 271 bin tondan 477 bin tona büyüklüğünde üretimimizi artırdık.”

Programda, AK Öğür Elazığ Mebus Sermin Balık üstelik danışma yaptı.

Etkinliğe, Elazığ Ilbay Yardımcısı Recep Güneş ile kamu kurumlarının temsilcileri katıldı.Share: