Eş ve Içtimai Hizmetler Bakanlığından zihinsel engelli zinde kızın yol gördüğü iddialarına ilişik izah Açıklaması

Ev ve Toplumsal Hizmetler Bakanlığınca, Adıyaman’da zihinsel özürlü zihayat aynı kızın hız gördüğü argüman edilen hususi bakım merkezinin alıcı kayıtlarının incelenmesi konusunda hazırlanan raporda, “Yapılan araştırmada değme çarpma kuvvet olayının meydana gelmediği, hizmet merkezi çalışanlarının hastaları odalara götürüp odalardan çıkardığı, her kasten yaralama olayı meydana gelmediği tayin edilmiştir.” ifadelerinin vadi aldığı bildirildi.

Bakanlığa ilişik toplumsal iletişim araçları hesabından, Adıyaman’da faaliyet gösteren özel bire bir bakımevinde zihnî özürlü genç bire bir kızın hüküm gördüğüne dayalı sâdır haberlere ilişik matbuat açıklaması yapıldı.

Açıklamada, velayeti annesinde olan ve yüzde 70 yoğun özürlü raporu kâin M.K’nin, 2021 yılının 11. ayına büyüklüğünde Bakanlığın evde hizmet hizmetinden faydalandığı ifade edildi.

Bu tarihte vasi anne A.K’nin, kızının engel durumunun ağırlaştığını belirterek bariyer durumuna akıllıca aynı hususi bakım merkezine yerleştirilmesini kâm ettiği dökme açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Annenin talebi doğrultusunda M.K’nin, ücreti Bakanlığımızca karşılanmak için hususi ayrımsız bakım merkezine yerleştirilmesi akıllıca bulunmuştur. Ana A.K, kızı M.K’yi 2021 yılının 11. ayında belirlenen hususi hizmet merkezine teslim etmiş, bu konfirmasyon esnasında özel bakım merkezi yetkililerince yapılan genel vücut kontrolünde ‘Sol kolunda jilet izleri, göbeğinde sigara basıkları’ olduğu tespit edilmiştir. Bu boyut Asıl A.K. ve çalım yetkililerince tutanak tutularak imza altına alınmıştır. Kısaca 9 ay kuruluştan hizmet düz M.K. bu süreç içerisinde afiyet kuruluşlarından tekraren sıkıntısız doku bozukluğu ve ayrımlı tanılarla toplamda 19 kere afiyet hizmeti almıştır.

Asıl A.K’nin kişi isteği ile kızı M.K’yi 2022 yılının 8. ayında hususi hizmet merkezinden almak istemesi üzerine ‘Valilik Makamı Tamam İptali’ ile M.K, anneye konfirmasyon edilmiştir. Ailenin, çocuğunu alım bakımından özlük yanlarına kabul etmek üzere kuruluşa geldikleri esnada Adıyaman Aile ve Içtimai Hizmetler İl Müdürlüğümüze yaptıkları namzet şikayetleri üzerine derhal yönetimsel tetkik ve esasen Anne A.K’nin İl Kurnaz Devriye Komutanlığına yaptığı şikayeti konusunda da adli makamlar aracılığıyla adli tetkik başlatılmıştır.”

Bu kapsamda Adıyaman Terbiye ve Araştırı Hastanesi Müstacel Servisi’nde Umumi Adli Etüt raporunun hazırlanarak ilişkin kişilerin ifadesinin alındığı ve özel bakım merkezinin almaç kayıtlarının incelendiği rapor edilen açıklamada, “Müşteri kayıtlarının incelenmesi sonucunda yazılan raporda ‘Olay ile ilişik olarak müşteri kayıtlarında sondajlama usulüyle yapılan araştırmada seçme zedelenmek cebir olayının meydana gelmediği, bakım merkezi çalışanlarının hastaları odalara götürüp odalardan çıkardığı, değme bile bile cerh olayı meydana gelmediği belirleme edilmiştir’ ifadeleri yer almaktadır.” bilgisi verildi.

Konuyla ait Nezaret marifetiyle başlatılan yönetimsel inceleme sürecinin sürdüğü, adli sürecin ise izlem edildiği bildirildi.

Share: