Gaziantep ve Malatya’da, 19 Eylül Gaziler Günü nedeniyle tören düzenlendi

Gaziantep ve Malatya’da 19 Ilkgüz Gaziler Günü dolayısıyla tören düzenlendi.

Gaziantep’te 15 Orak Ayı El Erki Meydanı’ndaki törende, Vali Davut Gül, Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Delice, 5. Zırhlı Tuğgeneral Komutanı Liva Hacı Halil Osma, Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Gaziantep Bölüm Başkanı Cuma Namazı Erdem, Türkiye Harp Mamülü Gaziler Şehit Dul ve Yetimleri Derneği Gaziantep Şubesi Başkanı Orion Civciv, Atatürk Anıtı’na çelenk koydu.

Gaziler yerine mütekellim Fıkdan Fakçı, martir ve gaziliğin cenk meydanlarında erişebilecek sunma gururlu mertebelerden olduğunu belirterek, “Özellikle gazi şehir Gaziantep’te tıpkı gazi namına yaşamaktan haysiyet ve kurum duyuyorum.” dedi.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla devam eden programda şiir dinletisi yapıldı.

Malatya

Atatürk Caddesi’ndeki Atatürk Anıtı’na, Vali Hulusi Delicesine, 2. Kalaba Kurmay Başkanı ve Garnizon Komutanı Ferik Tuncay Altuğ, Büyükşehir Belediye Başkanı Selahattin Gürkan ile Türkiye Savaşçı Gaziler Derneği Ofis Başkanı İbrahim Cengiz çelenk sundu.

Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının arkası sıra Delimsirek ve beraberindekiler, Yeşiltepe Şehir Mezarlığı’ndaki şehitliği müzakere ederek, şehit mezarlarına kırmızı ve beyaz karanfil bıraktı.

Protokol, okunan Kur’an-ı Kerim’in peşi sıra dua etti.

Törene İl Güvenlik Müdürü Ercan Dağdeviren, İl Cingöz Komutanı Cingöz Mümessil Albay Ercan Kızıl, Yeşilyurt Belediye Başkanı Mehmet Çınar, gâh sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

Share: