Girlen Balıkçı Barınağı projesinde imzalar atıldı, düz teslimi yapıldı

İzmir Seferihisarlı balıkçıların detaylı süredir heyecanla beklediği Girlen Balıkçı Barınağı projesi için, ihaleyi kazanan ortaklık ile Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığı 3. Bölge Müdürlüğü ortada kavil imzalanarak düz teslimi yapıldı. Bahis ile ilgilendiren bilgiler veren YANLIŞSIZ Tümen Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın, Teos Marina’nın genişlemesine alın sâdır Sığacıklı balıkçılara ilişkin teknelerin tahaffuz ihtiyacını karşılayacak proje amacıyla, çalışmaların titizlikle sürdürüldüğünü söyledi.

İzmir’in Seferihisar ilçesi Sığacık Mahallesi’nde, bulunan balıkçı barınağının kapasitesinin ancak kalması dolayısıyla kıygınlık canlı Sığacıklı balıkçıların barınak sorunu son buluyor.

Balıkçıların talepleri konusunda girişimlerde bulunan AK Tümen Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Kültürlü’ın görüşmeleri sonrasında, yatırım planına alınan ve 12 Ekim’de proje ihalesine sâdır Girlen Balıkçı Barınağı projesinde imzalar atıldı.

“Balıkçı barınağı projesinde proses daha çok sona geldi, imzalar atıldı, düzlük teslimi yapıldı”

Ulaştırma ve Enfrastrüktür Bakanlığı 3. Kesim Müdürlüğü ve ihaleyi kazanan iştirak arasında sözleşmenin imzalanmasının arkası sıra, kayran teslimi dahi yapıldı.

Konu ile ilgili bilgilendirme işleyen Komutan Ahmet Işıklı, “Sığacık’ta ekmeğini denizden çıkaran balıkçılarımızın mağduriyetini kabul etmek onlara mıhlı ve eskimemiş bire bir balıkçı barınağı arz etmek önceliklerimizden biriydi. Balıkçılarımızın bire bir barınak ihtiyacı varken Teos Marina’nın genişleme talebine sevap tıpkısı tepkileri vardı. YANLIŞSIZ Tümen İzmir Milletvekilimiz Mahmut Atilla Kayaç ile gerçekleştirdiğimiz ziyarette balıkçılarımızla gelişigüzel itirazlarını bir dahi vekilimize dile getirmişlerdi. Vekilimiz ile Iblağ ve Altyapı Bakanlığı, bu konudaki destekleri yardımıyla bu sorun bile ortadan kalktı böyle tıpkısı şey gerçekleşmeyecek. Balıkçı barınağı projesinde birlikte süreç artık sona geldi, imzalar atıldı, düzlük teslimi yapıldı. Muktezi hazırlıklar tamamlandıktan sonraları yapımına başlanacak” diyerek konuştu.

Çalışmaları titizlikle planlı 100 mıntıka kapasiteli Girlen Balıkçı Barınağı için çıkışlı şirketin ve bakanlığın çalışmaları sürerken, DÜRÜST Tümen Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Okumuş, sürecin arz başından beri Sığacıklı balıkçıların sorunlarını sunu çabuk ve arz mıhlı şekilde nakız motivasyonu ile cereyan ettiklerini dile getirdi.

“Alargada balıkçı teknesi kalmayacak”

Başkan Ahmet Aydın, “Kâin durumda balıkçılarımız mecburen alargada bekliyor. Sığacıklı balıkçılarımız ve devir teknesi esnafımızla konuşma halinde Girlen Balıkçı Barınağı projesini strateji etmeye bitmeme ediyoruz. İhtiyacı gelecek noktasında mikro kalan barınağa melfuf benzeri barınak ihtiyacı olduğu 2020 yılında gerçekleşen tsunami felaketinde hangi büyüklüğünde kocaman olduğunu hepimiz gördük. Takatli çok tekne bu afette uymazlık gördü. Bununla ait çalışmalarımızı yaptık ve sonuçta proje envestisman planına alıp derakap ilerlemeye başladı. İhalesi tamamlanan projenin şimdi saha teslimi de yapıldı imdi balıkçılarımız çok daha abat şartlarda melce ihtiyacını karşılayacak. Sığacık’de alargada balıkçı teknesi kalmayacak” diyerek konuştu.

Teos Marina’nın genişleme planı iptal

Öte yandan Sığacık’ta bulunan Teos Marina’nın genişletilmesi planlanmış, buna hem kesim halkı hem üstelik siyasiler alın çıkmıştı.

AK Fırka Seferihisar İlçe Başkanı Ahmet Aydın da, Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı 3. Bölge Müdürlüğü ile görüşmeler yapıp, marinanın genişlemesinin bölge halkı ve bölgedeki balıkçılar üzere menfi sonuçlar doğuracağını anlattı.

Yapılan değerlendirmeler ışığında sevindiren haberi Seferihisarlılar ile paylaşan Komutan Aydın, “Bizim çalışmalarımızda önceliğimiz gelişigüzel ant hemşehrilerimizin mutlulukla ve huzurla yaşayacakları tıpkısı Seferihisar. Bakanlığımızın ilişik birimleriyle yaptığımız görüşmelerde kendileri birlikte bizi desteklediler ve Teos Marina’nın tevessü projesini reddettiler. Hemşehrilerimiz müsterih olsunlar biz Seferihisarlılara engel verecek değme şeyin karşısındayız” ifadelerini kullandı. – İZMİR

Share: