“Gün Gülü” ve “Sarıgelin” hasat edildi

Tarım ve Orman Bakanlığına bağlı Gün Doğusu Akdeniz Zirai Araştırı Enstitüsü Müdürlüğü yoluyla geliştirilen ‘Gelincik’ ve ‘Sarıgelin’ adlı iki mülevven cehre çeşidinin ekimi kamu ve hususi sektörün işbirliği yapmasıyla arttı.

Adana Valiliğinin koordinatörlüğünde Adana İl Ekincilik ve Orman Müdürlüğü ve Bossa Dokuma A.Ş. işbirliği ile bu yıl bin 800 dekar alanda ekimi yaptırılan iki mülevven pamuğun hasadı yapıldı.

Hasat etkinliği açılışında mütekellim Adana İl Tarım ve Orman Müdürü Muhammet Mürtefi Uğurlu, renkli pamuğun ekiminin yaygınlaştırılması projesini Tarım ve Orman Bakanlığı’nın desteğiyle elan ileriye geri bırakmak istediklerini tabir ederek, “Ülkemizde yaklaşık 4 buçuk milyon dekara andıran cehre ekiliş alanımız var. Tabii bu ekiliş alanı içerisinde birlikte ilimizde yüzdelik 5’lik orana sahibiz. Pamuk üretimi yıllara bakarak değişmekle alay malay pamuğun ekilişinde sunma eke kriter bedel konusu. Güzeşte sene 200 bin dekar civarında üretim varken bu yıl 320 bin dekar istihsal var. Elde edilen ürünlerin satışı, pazarlanması üzerine birlikte vahim icraat yapmamız gerektiği ortadadır. Zaman ürettiğimiz mülevven pamukta bile sayı farkı 200-250 kilo dekara mahsul alınırken hasadı gerçekleşen ürünlerde 400-450 kilograma kadar şu an yükseltmiş durumdayız. Bu proje çerçevesinde bin 800 dekar alanda 7 çiftçimiz bu yıl istihsal yaptı” dedi.

Ekincilik ve Orman Bakanlığı Nebati Üretim Umumi Müdürlüğü İyi Ekincilik Uygulamaları ve Örgensel Tarım Kat Başkanı Dr. Başak Egesel bile İyi Tarım Uygulamalarının Yaygınlaştırılması ve Kontrolü Projesi çerçevesinde Adana’bile mülevven cehre projesine hayata geçirdiklerini kaydetti. Üretim gerçekleşirken tüm aşamalarının taşıt altına alındığını vurgulayan Egesel, “Üretimi yaparken tıpkısı zamanda çevreyi ve iklim değişikliğini göz önünde bulundurarak üretimi akdetmek ve bunların yanı sırada üretimde sürdürülebilirliği bulmak, insan sağlığına, hayvan refahına raci şekilde üretimi akdetmek amaçlanmakta. Nebati Üretim Genel Müdürlüğümüzce özellikle pamukta sürdürülebilirliği bulmak adına mutluluk genelinde bir nice proje gerçekleştiriyoruz. Bizim için kebir olan ülkede ongun ekincilik uygulamalarının yaygınlaştırılmasının birlikte yapı sektörüne ihtiyacı olan kabak maddeyi sağlayan pamuğun sürdürülebilir kılınması” dedi.

Adana Valisi Dr. Süleyman Elban ise Şarki Akdeniz Zirai Araştırı Enstitüsü eliyle geliştirilen iki renkli cehre çeşidinin 10-15 almanak tashih çalışmasının aynı ürünü olduğunu hatırlattı. Bu ürünlerin müstakil surette çiftçiyle ve çiftçiden sonra üstelik nihai tüketiciye eser hazırlayan işletmelerle buluşması gerektiğini ifade fail Elban, “Aksi Hâlde bu ürünü çok nadir olması hesaplı açıdan çok ek değeri yüksek verimli tıpkısı iz olmasının çok anlamı yok. Yani beyaz zehir pamuğa göre peki mahsul miktarı biraz henüz düşük, tel kalınlığı az buçuk henüz etraflı, mukavemeti daha bağan. Dolayısıyla eğer bu desteklemezse maraba açısından çok karlı ongun sağlık getirici aynı nişane kabil gözükmüyor. Ancak bu desteklenir ve bunun kıymeti sonuncu mütemmim açısından, anlamı dünyadaki hele yeşil uzlaşma ve diğer konulardaki yer hassasiyeti itibarıyla bilinirse, su fakiri tıpkısı talih olduğumuz, bunda boya kullanılmadığı amacıyla kimyasaldan daylak kumaş konusu haddinden fazla akilane anlatılır ve çok doğru işlenirse bu pamukların çokça nadir iz olduğu da anlaşılacaktır. Onun amacıyla bu ürünü eken çiftçinin mutlak surette kıymet üstüne ve yavru üzerine desteklenmesi gerekiyor” şeklinde konuştu.

Hasat etkinliğinde konuşmaların ardından İyi Ekincilik Uygulamaları Sertifikası almaya doğruluk kazanan işletmelere sertifikaları üstelik verildi. Programda daha sonra Adana Valisi Dr. Süleyman Elban aracılığıyla hasat başlatıldı.

Adana’birlikte bu sene Ceyhan ilçesi Iri Burhaniye, Çakaldere ile Sarıçam ilçesi Şevketiye, Nazik Baklalı ve Aşağı Baklalı mahallelerinde 7 müstahsil aracılığıyla bin 800 dekar alanda 415 dekarı 1. kitap, 1385 dekarı üstelik 2. kitap başlamak için Gün Gülü ve Sarıgelin renkli iğ çeşitlerinin ekimi yapıldı. İl genelinde ise bu yıl 322 bin dekar alanda iğ ekimi yapılırken, rekoltenin 166 bin titrem olması bekleniyor. – ADANA

Share: